Jelenleg elég sok pénzintézet esetében lehet 10 százalék feletti kamattal találkozni az 1 hónapnál hosszabb időre lekötött pénzek esetében. Az is jól látszik, hogy a jelenlegi 9,5 százalékos jegybanki alapkamat feletti betéti kamatok elsősorban még mindig a bankok forrásszerző akciójának a része.
Magas kamatot ugyanis általában akkor lehet elérni, ha az ember valamilyen plusz szolgáltatásra fizet elő, vagy kombinálja valamilyen alappal, illetve új forrást helyez el. Az első kettővel cikkünkben most nem foglalkozunk, ilyen terméket ugyanis szinte minden bankban találni. A Napi inkább arra volt kíváncsi, hogy alap esetében milyen kamatokat adnak jelenleg a bankok, és ez hová csökkenhet a jövő héttől.
Gyorsan átlapozva a bankok kínálatait megállapítható, hogy 10,5 százalékos akciós kamatra bőven van lehetőség, 2 hónapos, vagy ennél hosszabb futamidő esetében is. Ilyen kamatot találtunk az Allianz, a Budapest Bank, az FHB, és a HBW Express esetében is, ráadásul különösebb feltételek nélkül.
Ennél jobb kamattal is lehet azonban találkozni. A K&H például az új számlát nyitó ügyfeleiknek 14 százalékos betéti kamatot fizetnek a három hónapos lejárat esetében, összesen 6 hónapig. Az OTP is beszállt a forrásgyűjtős versenybe, itt a három hónapos lekötés esetében, annak, aki legalább 100 ezer forinttal növeli meg a számláját július 9-hez képest 500 ezer forint felett 11,5 százalékos kamatot, ez alatt pedig 10 százalékos kamatot fizet a bank. A Raiffeisen 11 százalékot fizet a 4 hónapos, míg 10,5 százalékot a 6 hónapos futamidő esetében.
A jelenlegi kamatszinteket elnézve, tehát egy 50 bázispontos kamatmérséklést követően szinte biztosan lehet majd még a jövő héttől is találni kétszámjegyű betéti kamatokat, főleg, hogy a bankoknak még egy darabig biztosan nagy szűkségük lesz erre a forrásra.
A 100 bázispontos mérséklésre nem sok esélyt látunk, de még ebben az esetben is elképzelhető egy két kakukktojás, ugyanakkor ebben az esetben már kérészéletűek lehetnek a kétszámjegyű kamatok.
