Egyelőre nem vezércsere, csak újabb vezérek beiktatása történt a MÁV Zrt.-nél. Tegnap Andrási Miklóst, a Grid Zrt. igazgatóját a MÁV Zrt. igazgatósága elnökének, Antali Károly kabinetfőnököt pedig a közösségi közlekedés átalakításának stratégiájáért felelős miniszteri biztosnak nevezte ki Hónig Péter közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter. A Fidesz-alapító Andrási a Buda-Cash Brókerháznál volt igazgató, Antali pedig e cég felügyelőbizottságának tagja.
Andrási két hét múlva lesz a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója, amikorra a tárca várhatóan kidolgoz valamiféle koncepciót a közösségi közlekedés átalakítására. Heinczinger István jelenlegi elnök-vezérigazgató iránt a miniszter bizalma töretlen, ő a MÁV elnöke lesz. Ugyanakkor az új stratégia kialakítását már nem rá, hanem az új elnök-vezérigazgatóra bízza Hónig, a munkát pedig a miniszteri biztos fogja felügyelni, míg Heinczinger az operatív irányítást kapja feladatul.
Ennél többet azonban nem volt hajlandó elárulni sem Hónig, sem Heinczinger, sem az új vezetők. Annyi viszont bizonyos, hogy a közösségi közlekedésre szánt költségvetési támogatást, amely jelenleg 280 milliárd forintra rúg, jövőre az IMF-fel kötött megállapodás szerint legalább 40 milliárd forinttal kell csökkenteni.
A miniszter arról nem nyilatkozott, milyen területeken képzelhető el jelentősebb lefaragás; mint mondta, most még az irányok megállapításánál tartanak. Azt sem részletezte, milyen elvek mentén alakították át a MÁV-társaságok üzleti tervüket 2009-re és a következő évekre - az egyes csoporttagoknak június 15-ig kellett letenniük a miniszter asztalára az újraírt üzleti tervet. Lapunk kérdésére Hónig csak annyit mondott, sok apró részletről van szó.
A miniszter csatlakozott elődeihez, vagyis a MÁV átalakításával kapcsolatban a legalább tíz éve jól ismert frázisokkal hozakodott elő: meg kell oldani a finanszírozhatóságot, piaci szemléletet kell bevezetni és fel kell számolni a párhuzamosságokat.
A korábban kiszivárgott elképzeléseknek felel meg az a halkan megpendített ötlet, hogy a MÁV-csoportot tovább kellene darabolni. Itt egyrészt a pályavasút teljes különválasztása és a MÁV-os ingatlanok gyűjtőcége lenne új elem. Cél emellett a teljes MÁV-csoport átvilágítása, felértékelése - bár a miniszter leszögezte, szó sincs arról, hogy privatizálni akarná a csoport tagjait a kormány. Az azonban tény, hogy még az idén összegyűjtenék a teljes ingatlanvagyont, majd átadnák azt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kezelésébe - ezt követően lehetne pontosan felmérni az ingatlanvagyon értékét is.
