Megállapodás született az ISD Dunaferr Zrt. és a vállalatnál működő szakszervezetek között a bérfejlesztésről, nyugdíjasok juttatásáról és egyéb kifizetésekről - tájékoztatta a Napi Gazdaságot Mucsi Zoltán a szakszervezet Dunaferr DV Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke.
A megállapodás szerint a szakszervezet a bérfejlesztések, illetve egyéb, kollektív szerződés szerinti juttatások átütemezésével mintegy 6 milliárd forintot "hagy" a vállalatnál ideiglenesen. Az idén július elsején esedékes 5,5 százalékos bérfejlesztés felét a 2010-ben, másik felét pedig 2011-ben kapják majd meg a dolgozók, ez önmagában mintegy 4 milliárd forint időleges megtakarítását jelenti a vasműnek - fejtette ki Mucsi.
A 2008-ról idén októberre átütemezett karácsonyi béreket és teljesítmény-ösztönzőket hasonló módon két részletben, 2010. március és június végén vehetik fel az alkalmazottak, illetve a cég eredményétől függő nyereségrészesedést is a jövő évi első és második negyedév utolsó napján fizeti ki a vállalat.
Mindezek fejében a Dunaferr írásban vállalta, hogy 2010. június 30-ig létszámleépítést nem hajt végre a már korábban bejelentett 200 főn kívül, a kollektív szerződések esetleges módosításáról pedig - amely szeptember végén, a privatizációs szerződés lejártával lehetővé válna - 2010. december 31-ig lemond a vállalat.
A nyugdíjasoknak járó, fél éve szüneteltetett juttatás kifizetését is megkezdik, júniusra 9 700, júliusra 10 200 forint értékben, a dolgozók pedig a szakszervezeti vezető szerint megkapják a műszakpótlékokat, a pénztári befizetéseket, étkezési utalványokat is.
Mucsi Zoltán szerint "már látszik a fény az alagút végén", várakozásai szerint őszre kilábalhat a veszteségességből a vasmű, télre pedig elindulhat a piacok és ezáltal a termelés helyreállása.
