A természetbeni juttatások tervezett megadóztatása a munkavállalók szempontjából a juttatások összegének lényeges csökkentését jelentené, ráadásul a kormány által tervezett 32 százalékos adókulcs esetén is a munkaadók csak négytizede tartaná fenn ezeket, 10 százalékos adó esetén azonban már a cégek 70 százaléka megtartaná ezeket a juttatásokat - áll a Szonda Ipsos ma publikált kutatatási eredményeiben.
A felmérést 319 olyan céget tartalmazó reprezentatív mintán végezték, amelyek legalább 50 főt foglalkoztatnak. Eszerint a közepes- és nagyvállalatok 93 százaléka ad jelenleg valamilyen béren kívüli juttatást alkalmazottainak, 30 százalékuk a cafeteria rendszer keretein belül, 63 százalék azon kívül. A keretösszeg a cafeteria esetében átlagosan 205 ezer forint, e rendszeren kívül 104 ezer forint évente.
A vállalatok 39 százaléka úgy nyilatkozott, hogy a változtatások után ugyanezen keretösszeg terhére fizetné a járulékokat és adókat, 18 százalékuk pedig teljesen megszüntetné a béren kívüli juttatásokat. A vállalatok csak 10 százaléka vállalná részben vagy teljesen magára az új terheket, és csak 3 százalékuk váltaná ki béremeléssel a megszüntetett támogatásokat.
A kedvezményes adókörbe sorolt, cafeteria rendszerén kívüli juttatásokat a cégek 43 százaléka adná továbbra is, de jellemzően a korábbinál kisebb összegben.
