BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A munkavállalók zsebére megy a cafeteria-adó

A Szonda Ipsos felmérése szerint a béren túli juttatásokat nyújtó cégek egyötöde szüntetné meg teljesen a cafeteriát az új adó következtében.

2009. június 4. csütörtök, 18:51

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A természetbeni juttatások tervezett megadóztatása a munkavállalók szempontjából a juttatások összegének lényeges csökkentését jelentené, ráadásul a kormány által tervezett 32 százalékos adókulcs esetén is a munkaadók csak négytizede tartaná fenn ezeket, 10 százalékos adó esetén azonban már a cégek 70 százaléka megtartaná ezeket a juttatásokat - áll a Szonda Ipsos ma publikált kutatatási eredményeiben.

A felmérést 319 olyan céget tartalmazó reprezentatív mintán végezték, amelyek legalább 50 főt foglalkoztatnak. Eszerint a közepes- és nagyvállalatok 93 százaléka ad jelenleg valamilyen béren kívüli juttatást alkalmazottainak, 30 százalékuk a cafeteria rendszer keretein belül, 63 százalék azon kívül. A keretösszeg a cafeteria esetében átlagosan 205 ezer forint, e rendszeren kívül 104 ezer forint évente.

A vállalatok 39 százaléka úgy nyilatkozott, hogy a változtatások után ugyanezen keretösszeg terhére fizetné a járulékokat és adókat, 18 százalékuk pedig teljesen megszüntetné a béren kívüli juttatásokat. A vállalatok csak 10 százaléka vállalná részben vagy teljesen magára az új terheket, és csak 3 százalékuk váltaná ki béremeléssel a megszüntetett támogatásokat.

A kedvezményes adókörbe sorolt, cafeteria rendszerén kívüli juttatásokat a cégek 43 százaléka adná továbbra is, de jellemzően a korábbinál kisebb összegben.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet