BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A hét törpétől kapunk majd áramot

Összesen hét, úgynevezett törpe vízi erőművet telepít hazai folyókra a fővárosi Blue Stream kft., amelyek közül az elsőt a Sión, Szekszárd mellett már üzembe helyezték - mondta a cég ügyvezető igazgatója.

2009. június 4. csütörtök, 10:57

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csatár Tamás tájékoztatása szerint a saját tervezésű és kivitelezésű, háztartási méretű kiserőmű 37 kilowatt névleges teljesítményre képes. Ez évi 150-200 ezer kilowattóra energiát állíthat elő, ami azt jelenti, hogy normális üzemben egy négyszáz fős település áramellátását biztosíthatja - mondta a cégvezető az MTI-Econak.

A Sión az árvízkapunál felállított erőmű három köbméter vizet tud befogadni másodpercenként. A berendezés működéséhez legalább 1,2 méteres szintkülönbségre van szükség a Sió és a Duna között - magyarázta Csatár Tamás.

A 20-25 millió forintba kerülő erőművet 8,5 millióval támogatta a Környezet és Energia Operatív Program - közölte, hozzátéve, hogy a Sión megtermelt áramot a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (MAVIR) Zrt.-vel kötött szerződés alapján az E.on veszi át.

Mint az ügyvezető mondta, miután száz százalékban megújuló energiáról van szó, a beruházás megtérülési ideje alatt a kft. a piacinál magasabb áron, a fogyasztói ár 85 százalékáért tudja értékesíteni az itt termelt áramot.

Csatár Tamás hozzátette, hogy terveik szerint idén még három, jövő elején kettő, 2011-ben pedig egy, maximum 200 kilowatt névleges teljesítményű vízierőművet helyeznek üzembe. A létesítmények helyét azonban zöld szervezetek tiltakozásától tartva nem kívánják nyilvánosságra hozni - közölte.

A társaság vezetője hangsúlyozta, hogy a Sión üzemelő kiserőműnek a környezeti hatástanulmány szerint nincs káros hatása a természetre.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet