A Handelsblatt szerint Csányi Sándor kemény kihívás Kelet-Európa bankárai, különösen a nyugati konkurencia számára, hiszen a bankvezérnek minden erejével össze kell tartania birodalmát: 2008-ban nincs osztalék, állásokat kell megszüntetni, csökken a nyereség, a hitelminősítő intézetek leminősítik az OTP-t, és a külföldi leányvállalatok - közöttük elsősorban az ukrajnai és az oroszországi - ugyancsak rosszul állnak. Mindezt pedig úgy, hogy a magyar gazdaság teljesítménye idén 6 százalékkal csökken - tudósít az MTI-Eco.
Miközben a régióban az osztrák, olasz, francia, svéd pénzintézetek dominálnak, Magyarországon nem tudták a befolyást megszerezni, mindez pedig Csányi Sándornak és az OTP-nek köszönhető, amely Magyarország legnagyobb, Kelet-Európa hatodik legnagyobb hitelintézete. Harmincezer alkalmazottal és 1500 fiókkal Csányi Sándornak szava van, és nem lehet őt kikerülni - írja a lap.
Az újság szerint jó politikai kapcsolatai az OTP vezetőjeként is segítségére vannak. A kormányzat azonnal támogatja őt, ha felvásárlási híresztelések merülnek fel. Csányi semmilyen manővertől sem riad vissza, hogy megőrizze a bank függetlenségét, s az újság arra is emlékeztetett: áprilisban keresztülvitt egy részvénycserét a hazai energiaipari óriással, a Mollal, hogy ezzel is elriasszák a lehetséges vevőket.
A pénzintézetet saját kormánya állami kölcsönnel segíti, és a jövő héten az EBRD-től kaphat támogatást - ennek elegendőnek kell lennie a függetlenség megőrzéséhez, s az OTP számára is jobb idők jönnek - áll a lapban.
