Az építőipari beruházásoknál új szereplő jelenne meg, a fedezetkezelő, amely a projekt valamennyi alvállalkozóját kifizetné, mielőtt a fővállalkozó hozzá jutna a pénzéhez - mondta a második építési piacélénkítő csomagnak is nevezett törvényjavaslat bizottsági vitájában Szaló Péter, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium szakállamtitkára. A gazdasági bizottság egyhangúlag bocsátotta általános vitára a csomagot.
Bencsik János (Fidesz) üdvözölte a fedezetkezelő meghonosítását, de szeretné látni a részletszabályokat is. Ugyanakkor a törvényjavaslatba foglaltakra rá kellene építeni a belső piac élénkítését - mondta a képviselő. A kötelező szakmai regisztrációt - mint a javaslatba foglalt piactisztító előírást - pedig azzal egészítette ki, hogy a fekete gazdaságot tovább csökkentené, ha a felújítások áfája 5 százalékra csökkenne - írta az MTI-Eco.
Amint arról a Napi Gazdaság a múlt héten beszámolt, a fedezetkezelő rendszer bevezetése a még finomításra váró végrehajtási szabályokkal együtt 2010 januárjától várható. A rendszer lényege, hogy az építtető és a vállalkozó kivitelező között álló fedezetkezelő biztosítja a szerződés teljesítését, és azt, hogy a vállalási díjat a kivitelező rendben megkapja. A fedezetkezelő először a folyamat végén álló alvállalkozót fizeti ki akkor, ha az építési naplóban a műszaki ellenőr igazolja a teljesítést. Ha az alvállalkozó felett lévő vállalkozó vitatja a teljesítést, a fedezetkezelő mindaddig nem fizet, amíg a felek meg nem állapodnak. A fedezetkezelő kizárólagos rendelkezése alatt álló, elkülönített számlán az építtetőnek előre el kell helyezni a szerződés ellenértékét. Állami és uniós közberuházásoknál 90 millió, magánberuházásoknál 1,5 milliárd forint feletti beruházási értéknél lesz kötelező a beiktatása. A rendszer működtetési költsége a beruházási érték 1,5 százaléka. Állami projekteknél a Magyar Államkincstárat bízzák meg a feladattal.
