BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Aki megeteti egész Budapestet...

A budapesti Főzelékfaló étteremlánc tulajdonosa apósától kapott három millió forintból nyitotta a Nagymező utcai első éttermét 1997-ben. Bársony Ferenc jelenleg négy Főzelékfalót, és két éttermet működtet, cégeinek tavalyi árbevétele 530 millió forint volt.

2006. augusztus 25. péntek, 11:22

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 43 éves, tősgyökeres budapesti kisvállalkozó a vendéglátó ipari szakközépiskola második évében kibukott, mert gondjai akadtak az orosz nyelvvel. Utána - ahogy ő mondja -, „tíz évig az akasztott ember kivételével minden volt" a vendéglátóiparon belül: zöldséges, piacos, szakács, téli vásározó. Három éves balatoni büféüzemeltetés után a délegyházi nudista strandon kötött ki, ahol megnyitotta élete első szezonális melegkonyháját.

Jó időben, jó helyen

„A párom ötlete volt, hogy olyan gyorséttermet kellene nyitni, ahol csak főzelékek vannak. A rendszerváltás után valahogy kikopott a menüből a főzelék" - mondja Bársony Ferenc, a Főzelékfaló ügyvezető igazgatója. Az első Főzelékfaló éttermet a Nagymező utca és Andrássy út sarkán lévő bérleményben nyitották meg 1997. májusában. Már az első napon nyereséggel zárták a boltot. A siker titkát a cégvezető abban látja, hogy jó helyen, jó időben, alacsony árakkal kínált egy, a fővárosiak által nagyon kedvelt és mellőzött ételtípust. „Akkor még 300 forint volt egy adag főzelék, feltéttel. Azóta csak duplájára emeltük az árainkat, ami közelében sem járt a gyorsuló inflációnak" - mondja Bársony Ferenc.

A Főzelékfalót 2001-ben megkereste egy kecskeméti vállalkozó, aki franchise ajánlatot tett a cégnek. A megállapodást azonban fél év elteltével közösen felmondták, mert vitájuk támadt a szerződéses kötelezettségekkel kapcsolatban. „Sokat tanultam ebből. Jelenleg olyan franchise szerződésünk van, amely maximális garanciát ad a részünkre a partner nem fizetése esetén" - mondja a cégvezető. Jelenleg egyetlen franchise rendszerben működő Főzelékfaló működik a Bartók Béla úton. A cég havonta 200 ezer forint royalty-t fizet a névhasználatért, az egységes ételkínálatért, illetve a beszállítói körért.

Bársony Ferenc jelenleg hat üzletet üzemeltet: négy főzelékfalót, egy görög, és egy szárnyas hús specialitásokat kínáló gyorséttermet. A cégcsoport jelenleg 110 főt foglalkoztat. A cégvezető öt évvel ezelőtt vette fel általános üzletvezetőjét Papp Győző személyében, akivel kitűnően kiegészítik egymást. „Én mindenkiben megbízok, ő senkiben. Bár minden hibát észreveszek, nem elég keményen lépek fel ellene. Ezért kell nekem a Győző, aki kézben tartja a dolgokat" - mondja a cégvezető, aki helyettesével együtt alakította ki a piramis rendszerű cégműködtetést. „Minden területnek megvan a felelőse: pultvezető, raktáros, konyhavezető. Egyébként nálunk nincs olyan, hogy kinek mi a dolga, az a lényeg, hogy menjen a bolt. Ha kell, akkor a pénztáros szedi le az asztalt, és a szakács mosogat" - mondja Bársony Ferenc.

Nem minimálbért kapnak

Cserébe a cég megbecsüli munkavállalóit: valamennyi dolgozót munkaszerződéssel foglalkoztatnak, akik a minimálbérnél jóval magasabb összeget kapnak kézhez. A cégvezető hozzáteszi: ha ősztől a dupla minimálbér utáni járulékot kell befizetni, akkor mindenkinek meg fogja emeli a fizetését - nemcsak papíron.

A további terjeszkedésről szólva elmondja: pár éve érezte először, hogy szíve szerint abbahagyná a franchise-t. Azért sem szeretne tovább terjeszkedni, mert egy bizonyos mennyiségen túl már nem lehet ellenőrizni a folyamatokat, vagy pedig át kéne térni egy multinacionális cégszerű működésre. „Ám ez utóbbihoz nem érzem magam elég erősnek, sem tőkében, sem fizikailag, sem idegileg" - mondja a cégvezető.


Bársony Ferenc baloldali embernek tartja magát. A cég már negyedik éve minden novembertől márciusig az Oltalom Alapítvány által működtetett Dankó utcai hajléktalan szállóra szállít hetente 250 adag meleg ételt. E mellett minden eladott főzelékből egy forintot juttat az Országos Mentőszolgálatnak. „A hajléktalanok úgy jöttek, hogy láttunk egy műsort a tévében, ami nagyon megindított. Akkor úgy döntöttem, hogy étellel segítem őket, és nem pénzzel, mert annak útja követhetetlen". A cégvezető hozzáteszi: Magyarországon hülyének nézik azt, aki adakozik, pedig szerinte ez egy jó érzés. Hiszen bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy mások segítségére szorul.

Sziget Fesztivál

A Főzelékfaló idén harmadik éve van jelen a Sziget fesztiválon. „Van egy pár transzvesztita barátom, meg ismerősöm. Ők mondták, hogy nem akarunk-e kimenni a Szigetre. Korábban mindenkitől rosszat hallottam a Szigetről: sok a munka, kicsi a profit. Az első évben nem ment úgy a bolt, mint ahogy gondoltam, de nem volt rossz. Pár százezer forint nyereséggel zártunk". Tavaly nyitottak egy nagyon komoly éttermet: 120 négyzetméteres házzal, 250 fős kerthelyiséggel. Bársony Ferenc elmondta: a mostani Sziget 7 százalékkal nagyobb bevételt hozott a tavalyinál.

Bársony Ferenc a Gödöllő melletti Szadán lakik párjával és öt éves kislányával, 20 kilométerre a fővárostól. Hobbija a horgászat. Saját bevallása szerint nem ért a számítógéphez. Szerinte a számítógép túlbonyolítja a munkát, mivel a computerhez plusz ember kell, állandóan frissíteni kell a tartalmat, ami sok pénzbe kerül. „Inkább elköltöm ezt a pénzt húsra, zöldségre".

A család a nyarat általában Balatonon tölti, de sokat utaznak külföldre is. Legutóbb Dubai-ban voltak. Gödön tartanak lovakat, ám a cégvezető sajnos keveset tud lovagolni kislányával. „Párom Skorpió, lányom Oroszlán, én Kos vagyok. Meglehetősen szenvedélyesek vagyunk együtt" - avat be a családi közegbe Bársony Ferenc.

Ember Zoltán
Ember Zoltán

Ez is érdekelhet