BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Negyedével drágulhat a baromfi

A meredeken emelkedő takarmányárak, a növekvő energia- és közterhek a baromfitermelők és -feldolgozók részéről 25 százalékos áremelést kényszerítenek ki - értesült a NAPI Gazdaság.

2006. augusztus 4. péntek, 07:42

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A madárinfluenza-pánik előtt a csirkefeldolgozók mintegy 400 forintos értékesítési átlagárral számolhattak, de mostanra drasztikus, kilogrammonként 50 forintos árcsökkenés következett be - hívták fel a figyelmet a Baromfi Terméktanácsnál. Hozzátették: mivel a csirkeágazat 5-6 éves átlagban számolva 1,5-2 százalékos haszonkulccsal dolgozik, az áresés elvitte ezt a nyereséget, s a termelés veszteséges lett. Az időközben feltorlódott költségnövekedés legfontosabb tétele a takarmány jelentős áremelkedése volt.

Az EU gabonaintervenciós rendszerének ugyanis az a következménye, hogy a takarmánygabona ára Magyarországon is követi az intervenciós árat, s mivel kukoricából és búzából jelentős mennyiségeket értékesítettek a gazdák az intervenció révén, az aratás végére szinte hiány van takarmánybúzából, miközben az intervenciós raktárak tele vannak. A takarmánybúza ára – ha van kínálat – 45 százalékkal, míg a búzáé 27 százalékkal haladja meg a januárit, ráadásul mivel a takarmányként nélkülözhetetlen szója és a premixek is importból származnak, utóbbiaknál a forint árfolyamromlása 15 százalék árnövekedést okozott. Már az elmondottak miatt is súlyos áremelési kényszer nehezedik az abrakfogyasztó ágazatokra, a baromfiágazatban azonban tetemesek az energiaterhek is.

Folytatás a pénteki NAPI Gazdaságban

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet