BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Késés esetén köteles lesz fizetni a vasút

A késések miatt fizetnie kell a MÁV-nak, de ez várhatóan nem rendíti meg a vasúttársaságot.

2005. november 22. kedd, 10:16

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Újrafogalmazásra szoruló üzletszabályzata fedezékében várja a MÁV, hogy az Európai Unió szigorítsa a vonatok késése miatt fizetendő kártérítések rendszerét - írja a Népszabadság. A tervezett változtatások előreláthatólag nem rendítik meg az állami vasutat, kártérítés pedig továbbra is csak a helyjegyes vonatok késésekor jár majd. Forgalmi kimutatások alapján persze a MÁV-nak nem kell nagyon aggódnia az EU-s szigorítások miatt. Szerelvényei ugyanis csak elvétve érkeznek meg akkora késéssel rendeltetési helyükre, hogy azért komolyabb kártérítés járna. A kisebb késéseket pedig a legfeljebb a pótdíjak visszafizetéséért hadakozó utasok megszokásból elviselik.
A szigorításokra készülő brüsszeli bürokráciát a vasúttársaságok ellenállása egyelőre nem tántorította el: terveik szerint a jegy árának negyedét a vonatok hatvanperces, a felét a kétórás, 75 százalékát a három óránál nagyobb késésénél kérhetnék vissza az utasok. A járataik késése miatt már eddig is évente több tízmillió forintnak megfelelő összegeket kifizető uniós vasútvállalatok, akárcsak a MÁV kizárólag a távolsági forgalomban közlekedő, emelt színvonalú szolgáltatásokat nyújtó vonatok késése után vállalnak kártérítést.
Mindenesetre nem egyszerű eldönteni, hogy a MÁV késésben lévő járatain mikor jár kártérítés, és mikor nem. A generálszabály szerint a jegypénztáraknál az intercityk (IC), és a többi, emelt szintű szolgáltatást kínáló belföldi vonat késése után legfeljebb a 390 forintos pótdíjat adják vissza - azt sem mindig. A legtisztább előírások a nemzetközi vonatok késésére vonatkoznak. Ezek szerint a nappal közlekedő vonatok hatvanperces, az éjjel közlekedők 120 perces késése esetén a jegy árának húsz százalékát térítik vissza. A kártérítés kötelezettsége azonban egy, mondjuk Budapestre másfél órás késéssel befutó külföldi vonat esetén nem a MÁV-ot, hanem a szerelvényt közlekedtető vasúttársaságot terheli. A magyar vasút így csak saját vonataiért vállal felelősséget.
A helyzet a belföldi vonatoknál késés miatt kártérítési igényt eleve csak az az utas fogalmazhat meg, aki hely-, vagy pótjegyes vonaton utazott. Számára a helyjegyes vonat 30, az IC-járatok 15 percnél hosszabb késése esetén papírforma szerint 24 órán belül legalább a pótdíj visszajár. Feltéve, hogy a pótdíj, vagy a helyjegy árának visszafizetését a személyszállítási üzletág hálózati főirányítója, vagyis a fődiszpécser engedélyezi, és döntéséről értesíti a jegypénztárosokat. Az egyszerű személyvonatok utasainak viszont egy-egy tíz-húsz perces késésnél marad a morgás joga.
A MÁV természetesen mentesül a díjvisszatérítés alól, ha vonata késését „tevékenységén kívül eső elháríthatatlan ok” idézte elő. Vagyis az időjárás, vagy olyan rendkívüli események, mint a vasúti átjáróba szabálytalanul behajtó lovas kocsi. A vis major eseteken felül a MÁV nem fizet vissza semmit akkor sem, ha vonata módosított menetrend szerinti közlekedését, azaz késését az indulás előtt az utasok tudomására hozta.
A késésektől függetlenül az utasoknak elvben kártérítés jár azért is, ha az amúgy emelt szintű szolgáltatással csábító intercity, eurocity vonatok valamiért nem azt nyújtják, amit kellene.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet