A NAPI Gazdaság cikke
Az elmúlt négy évben mintegy 11,4 milliárd forint nettó bevételt hozott a HM Elektronikai Logisztikai és Vagyonkezelő (HM EI) Rt. a katonai inkurrencia (a kincstári vagyonkörből, vagyis a honvédség tulajdonából kivont és az ÁPV Rt.-nek hasznosításra átadott katonai eszközök, készletek) értékesítésével az ÁPV Rt.-nek – tudta meg a NAPI Gazdaság.
Tavaly az árbevétel alig haladta meg a hétszázmillió forintot, ebből 622 millió árveréseken és pályázatokon folyt be, 90-95 millió forint nettó bevételt pedig a marcali katonai használtcikk-bolt termelt. A HM EI 143 árubemutatót szervezett, 85 tárgyalásos értékesítési eljárást, 3 árverést és egy egyfordulós pályázatot bonyolított le. A vásárlók között szép számmal akadtak önkormányzatok, sportegyesületek amelyek például melegítőket, kórházak, amelyek ágyakat és törülközőket vásároltak.
Az értékesítési eljárások során a legnagyobb igény a ruházati cikkek, a hulladékok és a gépjárművek iránt mutatkozott. Összesen mintegy kétezer járművet, lánctalpas és gumikerekes páncélos szállító eszközt adtak el 240 millió forint értékben. Elkelt 2500 tonna hulladék szakanyag (például fém, műanyag, álcaháló) mindössze 38 millióért, s több mint százezer liter fagyálló folyadék is csak néhány milliót hozott az ÁPV-nek. Hadihajóból 41-et 68 millióért, 2800 különféle üzemanyag-tartályt 15 millióért adtak el. Vevőre találtak még lokátorok, repülők, műszaki javítóanyagok, ruházati anyagok és térképészeti szakanyagok is.
Gyalogsági sorozatlövő fegyverekből, valamint mintegy 9 millió darab lőszerből és ágyuk értékesítéséből 60-70 millió forint folyt be. Ezek eladását szigorú nemzetközi előírások szabályozzák.
