Joe Biden amerikai elnök csütörtökön közölte, hogy brutálisan szigorú szankciókat engedélyezett válaszul Oroszország ukrajnai inváziójára. Ezek célja, hogy korlátozzák a dollárban és más főbb nemzetközi valutákban való üzletkötési képességét, és büntetéseket tartalmaznak öt orosz bankkal szemben, amelyek becslések szerint 1000 milliárd dollárnyi (330 000 milliárd forintnyi) vagyont kezelnek. Az orosz elit és családtagjaik széles köre is célkeresztbe kerül.

De ezeknek a szankcióknak talán kisebb súlyuk van egy olyan országban, amely lépéseket tesz a kriptovaluták legalizálására, és ahol a digitális eszközök már széles körben elterjedtek. Jellemzően a nemzetek fizikai megoldásokat alkalmaznak a szankciók elkerülésére, mint például Venezuela és Észak-Korea az üzemanyagot hajókról hajókra tankolják át. Viszont ennél hatékonyabb megoldást jelenthetnek a digitális fizetőeszközök, mint a kriptók és a decentralizált tőzsdék - írja a Bloomberg.

"Sem a diktátorok, sem az emberi jogi aktivisták nem fognak cenzúrával találkozni a Bitcoin-hálózaton" - mondta Matthew Sigel, a VanEck befektetési menedzser digitális eszközökkel foglalkozó kutatási vezetője.

Az Egyesült Államok és szövetségesei által a vállalatokra és magánszemélyekre kirótt szankciók lényegében kizárhatják őket a Nyugat pénzügyi életéből. A milliárdosok, akik közül néhányan már közvetlenül is célkeresztbe kerültek, potenciálisan megkerülhetik ezeket a szankciókat, ha a kripto használata mellett döntenek, amely a blokklánc technológiát használja a tranzakciók anonimizálására. A digitális valuták segítségével árukat és szolgáltatásokat vásárolhatnak, illetve Oroszországon kívüli eszközökbe fektethetnek be - mindezt úgy, hogy közben elkerülik a szankciókat alkalmazó bankokat vagy intézményeket, amelyek nyomon követhetik tranzakcióikat. 

"Ha két ember vagy szervezet üzletet akar kötni egymással, és ezt nem tudják a bankokon keresztül megtenni, akkor a Bitcoin segítségével megtehetik" - mondta Mati Greenspan, a Quantum Economics pénzügyi tanácsadó cég alapítója és vezérigazgatója.

Ha egy tehetős magánszemély aggódik amiatt, hogy a számláit szankciók miatt befagyasztják, egyszerűen Bitcoinban tarthatja a vagyonát, hogy védve legyen az ilyen akcióktól

- összegezte véleményét.

Az Ukrajnával kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!