A vezető európai részvényindexek többsége veszteséggel zárta a keddi kereskedést, miközben csökkent az olaj, a földgáz és az arany ára, a dollár erősödött, az euró pedig egyéves mélypontra gyengült az amerikai devizával szemben – írja az MTI.
Veszteséggel zárta a keddi kereskedést a legtöbb vezető európai részvényindex. A STOXX 600 index 0,57 százalékkal csökkent, az Euro Stoxx 50 index 1,16 százalékkal került lejjebb, a frankfurti DAX 0,92 százalékos, a párizsi CAC 40 pedig 0,71 százalékos veszteséggel fejezte be a napot.
A milánói FTSE MIB index 1,43 százalékkal esett, a madridi IBEX 35 index 0,48 százalékkal gyengült. A londoni FTSE 100 ugyanakkor minimális, 0,01 százalékos emelkedést mutatott – írja az MTI.
A kereskedést elsősorban a technológiai és félvezetőipari részvényekben jelentkező profitrealizálás befolyásolta. Az európai piacokra a gyenge ázsiai tőzsdei teljesítmény is nyomást gyakorolt, miközben az amerikai piacokon is veszteséges nyitás körvonalazódott.
Az amerikai WTI nyersolaj hordónkénti ára 73,22 dollárra mérséklődött, ami 0,87 százalékos visszaesésnek felel meg. Az északi-tengeri Brent olaj hordónként 76,93 dolláron állt, 0,76 százalékkal alacsonyabban az előző napi szintnél. A piacokat továbbra is az Egyesült Államok és Irán közötti tárgyalások fejleményei befolyásolják.
Az európai földgáz ára szintén csökkent. Az uniós gázár 41,84 eurón állt megawattóránként, ami 0,13 százalékos mérséklődésnek felel meg.
A spot arany unciánkénti jegyzése 4124,36 dollárra csökkent, ami 1,60 százalékos gyengülést jelent. A nemesfém árfolyamára negatívan hatott a dollár erősödése és az a várakozás, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve az év folyamán további kamatemeléseket hajthat végre.
A devizapiacon az amerikai dollár indexe 101,40 pontra emelkedett, ami 0,40 százalékos erősödést jelentett. Ugyanakkor az euró gyengült a dollárral szemben. Az EUR/USD árfolyam 1,1376 dollárra csökkent, ami 0,46 százalékos visszaesésnek felel meg.
