BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Feszültség a piacokon, egekben a Brent és a földgáz ára

A lélektani 115-120 dollár közt mozog a Brent-olaj ára. Lefele tartanak a tőzsdék, a forint egyelőre kitart.

Közzétéve: 2026. március 19. csütörtök, 11:13
Frissítve: 2026. március 19. csütörtök, 11:17

Fotó: Dömötör Csaba / Marton Szilvia
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kilőtt a Brent nyersolajtípus jegyzésára csütörtökön, a hordónkénti ár a 118 dollárt közelíti, ezzel a szerdai záróárhoz képest 9,5 százalékkal nőtt az árfolyam.

A durva ármozgás kiváltó oka, hogy Izrael részéről támadás érte a Perzsa-öbölben lévő South Pars gázmezőt, amit Irán és Katar közösen használt. Az akcióban az Egyesült Államok nem vett részt. Irán elnöke figyelmeztetett: a támadás megbecsülhetetlen globális következményekkel járhat. A holland energiatőzsdén a földgáz ára április szállításra egy nap alatt 25 százalékkal emelkedett. Az Equilor kommentje szerint.

egyre inkább eszkalálódik az iráni konfliktus, az energetikai infrastruktúra folyamatos támadása mindkét oldalon tovább hajthatja felfelé a világpiaci árakat, mely erősíti egy globális válság kialakulásának esélyét. A Hormuzi-szoroson továbbra is csak "barátságos" országok hajóit engedi át Irán, és nem látszik, hogy közeledne bármiféle megoldás a problémára.

A tőzsdéken is lefele tartanak az árfolyamok. A BUX 0,7 százalékos mínuszban van délelőtt, az OTP árfolyama 1 százalékkal csökkent, a Mol viszont ugyanennyivel emelkedik. Az olajtársaság szempontjából nem hátrány az olaj- és gázárak megugrása, hiszen az upstream üzletáguk (kutatás-termelés) jövedelmezősége nő, hiszen állandó költségek mellett magasabb áron értékesíthető a kitermelt szénhidrogén.

A Richter-részvények árfolyama 2 százalékkal került lejjebb, a Wizz Air piacán sokkal nagyobb az eladói nyomás, aminek nyomás 5,7 százalékkal estek a diszkont légitársaság papírjai. A nap egyik vesztese a német tőzsde, ahol a DAX 2,5 százalékkal zuhan.

A devizapiacon is megnőtt a volatilitás, a forint azonban egyelőre állja a sarat, egy euróért 393 forintot kérnek, a dollárt 343-on jegyzik. A Raiffeisen Bank értékelése szerint a forintot továbbra is érzékenyen érintik a geopolitikai feszültségek, az erős dollár és az általános kockázati étvágy mérséklődése. „Ugyanakkor a befektetők figyelme most már a jövő heti magyarországi kamatdöntő ülésre irányul az MNB-nél, ami rövid távon meghatározhatja a hazai deviza mozgását. A piac így a külső és hazai tényezők között próbál egyensúlyt találni, miközben az energiaárak és a nemzetközi kockázati hangulat is folyamatosan nyomást gyakorol” – írták csütörtökön a bank elemzői.

Sárosi Viktor
Sárosi Viktor
A főiskola elvégzése után rögtön újságíróként kezdtem dolgozni, már akkor is hiány volt a gazdasági területen mozgó kollégákból, ezért én is ilyen témákkal kezdtem foglalkozni. A szakterület szép lassan a tőzsde és tágabb értelemben vett pénz- és tőkepiac lett, amit ettől függetlenül is követek, mivel magánbefektetőnek is tartom magam, a portfóliómat aktívan kezelem. A Népszava gazdasági rovata után a 2000-es évek elején az Index tőzsde és gazdaság rovatai következtek, innen pedig kitérő a reklámügynökségek, nyomdai produkciós cégek felé. Majd ismét tőzsdei újságírás, 2017-től a nyomtatott, később az online Világgazdaságnál, most pedig az Economxnél. Szakterületek: magyar tőzsdei cégek, állampapírok, forintárfolyam, befektetési alapok.

Ez is érdekelhet