BUX 139450.18 1,33 %
OTP 44850 1,98 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lehet, hogy korai volt az öröm: kilőttek az olajárak

Nyolc százalékos árfolyamesés után korrigálnak az olajpiacok.

2024. október 21. hétfő, 18:56

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jelentős korrekciót mutatnak a nyersolaj jegyzésárak hétfőn, az északi-tengeri Brent árfolyama 1,63 százalékkal emelkedett, míg az amerikai WTI ára 1,9 százalékkal lőtt ki. Mindez azonban csak korrekciónak tekinthető, miután a múlt héten több mint 8 százalékkal estek az árak, akkor a piaci szereplők egyértelműen arra számítottak, hogy az Izrael és Irán közti feszültség nem vezet olajellátási zavarokhoz a közel-keleti térségben. Továbbra sem tudni, hogy Izrael indít-e válaszcsapást a november 5-én esedékes amerikai elnökválasztás előtt a Netanjahu miniszterelnök házát ért dróntámadás miatt. 

A hétfői áremelkedésben szerepet játszott, hogy Kína csökkentette az irányadó hitelkamatot. Erre a gazdaságélénkítő eszközök kiegészítéseként került sor, az egyéves kamatot 3,1 százalékra mérsékelték, az ötévest pedig 3,6 százalékra, mindkét rátát 25 bázisponttal engedték lejjebb. 

Az olajárakat a Saudi Aramco vezérigazgatójának nyilatkozata is fölfelé hajtotta. Amin Nasszer továbbra is optimista a világ második legnagyobb gazdaságának olajkeresletével kapcsolatban, különösen a kerozinra vonatkozóan. 

A piacon azonban továbbra is túlkínálat jellemző, a Morgan Stanley számításai szerint ennek mértéke napi 1,3 millió hordó lehet 2025-ben. A globális olajkereslet naponta 104,3 millió hordó körül alakulhat jövőre.

Az árakra nyomást helyezhet továbbá, hogy a kínai kereslet továbbra sem erős (a finomítók aktivitása hat egymást követő hónapban csökkent), a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) decemberben a termelés bővítésére készül, valamint az amerikai kibocsátás is magas szinten pörög. 

Sárosi Viktor
Sárosi Viktor
A főiskola elvégzése után rögtön újságíróként kezdtem dolgozni, már akkor is hiány volt a gazdasági területen mozgó kollégákból, ezért én is ilyen témákkal kezdtem foglalkozni. A szakterület szép lassan a tőzsde és tágabb értelemben vett pénz- és tőkepiac lett, amit ettől függetlenül is követek, mivel magánbefektetőnek is tartom magam, a portfóliómat aktívan kezelem. A Népszava gazdasági rovata után a 2000-es évek elején az Index tőzsde és gazdaság rovatai következtek, innen pedig kitérő a reklámügynökségek, nyomdai produkciós cégek felé. Majd ismét tőzsdei újságírás, 2017-től a nyomtatott, később az online Világgazdaságnál, most pedig az Economxnél. Szakterületek: magyar tőzsdei cégek, állampapírok, forintárfolyam, befektetési alapok.

Ez is érdekelhet