BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hirtelen nagy drágulás történt

Jelentősen drágult az elsősorban autók katalizátoraiban alkalmazott, de az ékszeriparban is használt, a platinacsaládba tartozó ródium piaci jegyzése.

2020. január 26. vasárnap, 13:40

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A The Wall Street Journal adatai szerint a ródium unciánkénti ára az év eleje óta 65 százalékkal 9985 dollárra emelkedett, 2019 januárja óta pedig csaknem négyszeresére nőtt - írta az MTI.

A ródium drágulása elsősorban arra vezethető vissza, hogy Európába és Ázsiában megszigorították a környezetvédelmi előírásokat a járművek esetében, aminek a hatására nő az autóipar keresletet a platinaféle iránt.

A fém kínálatát korlátozza, hogy a természetben a többi platinafémmel együtt, ötvözet formájában található meg, ródiumot elválasztani pedig csakis hosszadalmas műveletek útján lehet. Szakértők szerint a platinafélék előállítói nagy valószínűséggel nem növelik a termelésüket, hogy a megemelkedett ár hatására nagyobb nyereségre tegyenek szert.

Tavaly a világ ródiumkereslete 10 százalékkal nőtt, a fém mintegy 85 százalékát az autóipar használta fel. Dél-Afrika adja a globális kínálat mintegy 60 százalékát, a második helyen Oroszország áll.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet