Jóval alacsonyabb hozammal kell a jövőben megelégedniük az amerikai részvénypiacon befektetőknek - mondta Greg Davis, a passzív befektetési alapokon keresztül a világ egyik legtöbb pénzét mozgató Vanguard befektetési igazgatója.
A következő 10 évben az amerikai részvénypiac medián éves hozama 5 százalék körül alakulhat, ami jelentősen elmarad az 5 évvel ezelőtt 8 százalék körüli értéktől. Az inflációt is figyelembe véve az amerikai részvénypiac historikus hozama 7 százalék körül alakulhatott - mondta a szakértő.
Davis szerint jelentősen lassul idén az amerikai vállalatok nyereségnövekedésének üteme. Ugyanakkor optimistább a piaci szereplők többségénél, az elemzők várakozásai ugyanis már annyit csökkentek az S&P 500-as indexben szereplő cégek idei profitjára vonatkozóan, hogy a piaci konszenzus már nyereség-recessziót, azaz profitcsökkenést vár. Davis úgy véli, hogy az amerikai cégek profitja átlagosan ugyan 10 százaléknál kisebb mértékben, de nőni fog.
A Vanguard elemzői ugyanakkor nem tartanak attól, hogy az amerikai gazdaság már idén recesszióban süllyedne. Erre szerintük nem nagyobb az esély, mint 30-35 százalék. 2020-ban már magasabb a valószínűsége egy gazdasági visszaesés beköszöntének, ennek szerintük jelenleg 40-50 százalék közötti az esélye.
Az amerikai részvénypiac árazása Davis szerint az értékelési sáv felső részében található. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy tavaly év elején az árfolyam/nyereség alapú értékeltség még a jelenleginél is 10 százalékkal magasabban járt.
