BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb forduló az INA-finomítókról

A Mol rendkívül nagyra értékeli azokat az erőfeszítéseket, amelyeket a Horvát Köztársaság elnöke tett, hogy tárgyalást kezdeményezzen az érintettekkel a sziszeki olajfinomító jövőjéről - közölte a magyar olajtársaság.

2014. október 15. szerda, 19:23

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ivo Josipovic horvát köztársasági elnök meghívására hétfőn Zágrábban egyeztettek a felek, a tárgyaláson részt vettek a finomító megmentésére alakult dolgozói csoport tagjai, az INA igazgatóságának horvát tagjai és a testület elnöke, Áldott Zoltán, valamint Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter - erősítette meg köztársasági elnök hivatala a Hina horvát hírügynökségnek.
Ferencz I. Szabolcs, a Mol-csoport társasági kapcsolatok ügyvezető igazgatója, az INA felügyelőbizottságának tagja közleményében emlékeztet, hogy a sziszeki finomító jövőjének kérdőjelei lassan már több mint 15 évesek. Először 1998-ban javasolta az INA vezetősége Davor Stern elnökletével, hogy a hagyományos kőolaj-finomítás szűnjön meg Sziszekben.

A sziszeki finomító 2008 óta folyamatosan veszteséget termel - hangsúlyozza az ügyvezető igazgató, hozzátéve, hogy a Mol már több országban bebizonyította: képes sikeresen és fenntartható módon átalakítani a korábban veszteséges finomítói tevékenységet.

Ferencz I. Szabolcs kifejti, hogy egy stratégiai befektető - mint amilyen a Mol Horvátországban - feladata nem az, hogy a politikai igényeknek megfelelően hosszú távon fenntarthatatlan struktúrákat tartson életben, hanem az, hogy garantálja az átalakítás sikerességét és biztosítsa az ehhez szükséges tudás megosztását. Egy ilyen átalakítás - az összes érintett támogatása esetén - megalapozza azt is, hogy a rijekai finomító végre versenyképessé és világszínvonalúvá fejlődhessen.
A Mol számos alkalommal próbált a horvát kormánnyal való tárgyalásai során megbeszélést folytatni az INA üzleti stratégiájáról és jövőjéről, több ízben kezdeményezett párbeszédet a gazdasági realitásokról és az iparágot érintő folyamatokról. A horvát gazdasági miniszter azonban eddig nem mutatott érdeklődést aziránt, hogy komoly tárgyalást folytasson az egyik legfontosabb horvátországi vállalat gazdasági ügyeiről, folyamatairól - írta.

A közlemény szerint a horvát köztársasági elnök nemrégiben azt kérte a horvát parlamenttől, hogy szerkezeti reformokkal újítsa meg a horvát közigazgatást annak érdekében, hogy Horvátország pénzügyi veszteségei és adóssága ne növekedjenek tovább. \"A Mol a saját területén - felelős részvényesként - ugyane kérés szellemében támogatja az INA megújítását, a horvát vállalat üzleti érdekeivel összhangban\" - közölte a Mol ügyvezető igazgatója.

A HINA azt közölte, hogy a köztársasági elnök az egyeztetést a dolgozói csoport kérésére hívta össze, miután az INA igazgatósága részletes vizsgálatot folytatott a finomítás jövőjéről, amelynek eredményeképpen Sziszekben megszűnne a finomítás. A finomító megmentésére alakult munkavállalói csoport tagjainak álláspontja az volt, hogy a finomító fenntartható.

Az egyeztetésen megállapodás született arról, hogy az igazgatóság mélyreható elemzések és világos hatástanulmányok nélkül nem hozhat stratégiai döntést az INA jövőjéről.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet