A horvát állam az EU-csatlakozás közeledtével módosíthatja az INA privatizációjához kapcsolódó törvényt horvát lapértesülések szerint. Ezzel az államnak le kell mondania speciális jogosítványairól, mint például az egyes stratégiai döntésekhez kapcsolódó vétójogról. Minderre a horvát államot az uniós szerződése kötelezi, így a hír nem jelent meglepetést, viszont mindenképpen pozitív a Mol számára. Az uniós csatlakozás miatt ugyanis a horvát állami részesedést a jelenlegi 44,8 százalékról 25 százalékra kell csökkenteni. A Mollal kötött jelenlegi részvényesi megállapodás szerint a horvát államnak mindaddig vétójoga marad egyes stratégiai kérdésekben és elővásárlási joga a Mol INA-részvényeire, amíg 25 százalékos tulajdona van a cégben.
A korábban sokat vitatott részvényesi megállapodás most már a horvátok számára is kulcsfontosságú lehet, hiszen enélkül a teljes kontroll a Mol kezébe mehet át. Főleg hogy egy korábbi megállapodás szerint nagyobb csomagot nem is adhatnak el szakmai befektetőnek anélkül, hogy ugyanakkora csomagot ne ajánljanak fel a Molnak, ami már azt jelentené, hogy a Mol biztosan átlépi az 50 százalékos küszöböt a horvát olajtársaságban.
