Az E-Star a 2012/A kötvények, vagyis a mostani októberi lejáratra legfeljebb bruttó 35 százalékos árfolyamon történő részleges visszavásárlására adott meghatalmazást az Equilor Befektetési Zrt. részére. A megbízás a rendelkezésre álló pénzügyi források erejéig él, ugyanis az október 15-én bejelentett külső finanszírozóval folytatott tárgyalások a
rendelkezésre bocsátandó kölcsön ügyében nem vezettek eredményre, a finanszírozó ugyanis a finanszírozási ajánlatát visszavonta - tartalmazza az E-Star szerdai bejelentése.
A többi kötvény sorozatot a Budapesti Értéktőzsdén keresztül aukciós eljárás keretében tervezik visszavásárolni, melynek részleteiről, így különösen a mennyiségről és az árfolyamról később, a rendelkezésre álló pénzügyi források pontos ismeretében lesz majd újabb tájékoztatás. Mindezek alapján az E-Star a fentiekre tekintettel továbbra is indokoltnak tartja az általa kibocsátott kötvények és a társaság részvényeinek felfüggesztését.
Mindez nagyon rossz hír a kötvénytulajdonosok számára. A névérték 65 százalékos leírása a mostani lejárat esetében azért várható volt, hiszen a Napinak nyilatkozó szakértők akár 70 százalékos leírást is elképzelhetőnek tartottak e lejárat esetében. Ugyanakkor bár a bejelentés nem tartalmazz konkrét összeget, az azonban látszik belőle, hogy a teljes 1,4 milliárd forint névértékű kötvények kifizetésére így sincs meg a fedezet. Mindez nagyban növeli a csőd esélyét, hiszen a lapunknak nyilatkozó alapkezelők szerint a névérték 30-40 százalékát egy csődeljárás keretében is visszakapnák. Ez egy hosszan elhúzódó procedúra, így a mostani lejárattal rendelkező részvényesek csak évek múlva juthatnának a pénzükhöz, és nem valószínű, hogy sokkal többhöz, mint most. Így számukra ésszerű is lehet ennek az ajánlatnak az elfogadása. A későbbi lejáratok esetében pont azért nehezebb a helyzet, mert ott amúgy is csak évek múlva számíthatnának a pénzükre a kötvénytulajdonosok, így kisebb kockázatot jelent számukra az elhúzódó csődeljárás.
