BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A dollár lehet a legjobb befektetés

Relatíve olcsók a részvények, ez azonban nem jelenti azt, hogy folyamatosan nő majd az értékük.

2012. április 11. szerda, 11:25

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly nagy meglepetést hozott, egyik pillanatról a másikra ugyanis jelentős áresés jött a piacokon, amit idén korrigáltak vissza  - mondta Duronelly Péter, (képünkön) a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója egy budapesti héttérbeszélgetésen.

Idén azonban új csúcsra csak az amerikai piacok mentek, ami jól mutatja az amerikai gazdaság relatív erejét. Ez - bár nagy kilengésekkel - de a dollár erősödésével járt együtt, és az alapkezelő véleménye szerint további erősödés várható az amerikai deviza szempontjából.

Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a kamatszint történelmi mélyponton van a fejlett világban, és valószínűleg jó sokáig ott is marad - véli Duronelly. Így az idei részvénypiaci rally nem párosult kamatemeléssel, aminek az az üzenete, hogy még mindig megéri az alacsony kamatszint mellett vásárolni.

A részvénypiac általános árazását vizsgálva az alacsony kamatszinthez képest az elmúlt 50 évet vizsgálva relatíve olcsóak a részvénypiacok, így mindig lesz kereslet az értékpapírok iránt. A hozam nem biztos, hogy magas lesz, de a 2 százalékos amerikai kötvénykamatszint mellett mindig lesz kereslet a részvények iránt.

Duronelly szerint a jövőben az egyik legjobb befektetés a dollár lehet, aminek egyik oka, hogy sokkal kiszámíthatatlanabb lesz az uniós jegybank politikája., Mivel jóval nagyobb mértékben működteti a pénznyomdáját, így kikerülhet az irányítása alól a rendszer.

Rövid és középtávon a világra a legnagyobb kockázatot Kína jelenti. Ez a spanyol, ír helyzetnél is komolyabb lehet, ha az ott fújt buborék kidurran, a vészharangot azonban korai még kongatni, főleg, hogy nagyon nehéz megbízható mutatókat találni.

Magyarországgal kapcsolatban Duronelly azt hansúlyozta: 2012 és 2013-ban a belföldi recesszió tovább mélyül, a végtörlesztés miatti megtakarítások felélése, valamint a romló munkalehetőségek miatt. Ennek az lesz a következménye, hogy cash flow szempontjából pozítiv lesz ugyan az ország, mivel többet adunk el külföldre, mint amennyit fogyasztunk, ez azonban nem jelentkezik majd az országkockázat javuló megítélésében.

A forint árfolyama ráadásul az elmúlt 4-5 évet vizsgálva gyengülő trendben van, igaz a 250 és 300 közötti szintek nem okoznak gondot az országnak az export szempontjából. Nagyon fontos lenne azonban, hogy a januári 225 forintos szintet ne haladja meg jelentősen az árfolyam, ez ugyanis új sávba helyezhetné a forintot.

Duronelly szerint azonban jelentős kockázat van abban, hogy jelenleg a forint viszponylagos erejét annak köszönheti, hogy jelentős pénzek érkeznek a feltörekvő piaci alapokba, amiben, ha lesz egy kisebb korrekció, könnyen okozhat jelentősebb forint gyengülést.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet