Komoly küzdelem folyik jelenleg a magyar piacon a megtakarításokért, a banknak és az országnak forrásra van szüksége, a befektetési alapkezelők pedig a végtörlesztés miatt elveszített ügyfeleit szeretné visszaszerezni. Ebben a versenyben jelenleg a bankok állnak nyerésre, a 9 százalék feletti betéti ajánlatokkal jelenleg kevesen tudnak versenyezni. Ha azonban megállapodunk az IMF-fel és a jegybanknak lehetősége nyílik kamatot csökkenteni, akkor jön majd el a befektetési alapok ideje - mondta el egy sajtóbeszélgetésen Vízkeleti Sándor, a Pioneer Alapkezelő vezérigazgatója.
A gazdasági válság valószínűleg nem múlt még el, hosszú, volatilis időszakra lehet számítani. Ilyen helyzetben egy piachoz vagy egy termékhez kötött alapokba fektetni kockázatos lenne, de különben is, a magyarok mostanában inkább a hozamígéreteket nézik, s nem érdekli őket, hol fialtatja az alapkezelő a pénzt - tette hozzá a vezérigazgató. Jelen környezetben csak a kockázatos termékkel lehet ennél magasabb hozamra szert tenni - de az ilyen termékek nem népszerűek a hazai befektetők körében.
Össze kellene vonni a két pénztári formát
Miután a magánnyugdíj pénztárak társadalombiztosítási rendszerben betöltött szerepe megszűnt, érdemes lenne a magánkasszákat összevonni az önkéntesekkel - vélekedett Vízkeleti. Ezzel jelentősen csökkenne az immár feleslegessé vált adminisztrációs teher. De akár az is megfontolandó lehet, hogy a magánnyugdíj-pénztárakban lévő összegeket tulajdonosaik ne önkéntes pénztárakban, hanem Nyesz-számlára (nyugdíj-előtakarékossági) utalják - hisz nagyjából ugyanaz a funkciója, mint az önkéntes pénztárnak. Úgy véli a vezérigazgató, hogy erre a kormány oldaláról is van nyitottság, azonban még konkrét lépés nem történt. A vezérigazgató szerint lehet olyan megoldást találni, amely végül oda vezet, hogy ne hozzuk előnyösebb helyzetbe sem a megmaradó 100 ezer tagot, sem a visszalépést választó 2,9 millió tagot.
