BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagyot zuhant a román rőzsde

Alig 15 román részvény zárta az évet pozitív tartományban.

2012. január 3. kedd, 16:15

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jelentős veszteséget könyvelhetett el 2011-ben a román részvényekbe fektetők többsége, a Bukaresti Értéktőzsde (BVB) vezető mutatója (BET) ugyanis 17,7 százalékos mínuszt mutatott december végén az előző év azonos időszakához képest. Az évet erőteljes emelkedéssel kezdő index április elején még 6068 ponton járt, 15 százalékkal magasabban 2010 decemberéhez képest.

A befektetői optimizmust azonban derékba törték a görögországi összeomlás és az azt követő negatív európai gazdasági hírek, amelyek meredek lejtőre küldték az árfolyamokat. Amikor az S&P augusztusban leminősítette az Egyesült Államokat a BET egy hét alatt 17 százalékot meghaladó veszteséget könyvelt el. A blue chipek a legalacsonyabb értékszintet novemberben érték el, amikor a teljesítményüket tükröző mutató 2010 decemberéhez képest 20 százalékkal alacsonyabb szinten, 4172 ponton állt. Az öt speciális befektetési alap (SIF) és a kárpótlási alap Fondul Proprietatea (FP) közös mutatója 12 százalékos értékvesztést tükrözött év végén, a 48 részvény teljesítményét tükröző BET-C mutató 15,7 százalékos mínuszban zárta a 2011 évet.

A legjelentősebb esemény a román piacon tavaly az FP januári listázása volt, amelytől jelentős likviditás-növekedést vártak a helyi és az intézményi befektetők. Tény, hogy a 77 százalékos forgalomnövekedés az FP-papírok bevezetésének köszönhető, a többi részvény összesített forgalma ugyanis 14 százalékkal csökkent éves szinten. Az alap papírjaival történt tranzakciók értéke meghaladta az 5,1 milliárd lejt (egy euró 4,3 lej), miközben az elsődleges piaci tranzakciók 4,8 milliárd lejt összesítettek. Mindezek ellenére a jelentős vagyonnal rendelkező alap papírjaink árfolyama 34,3 százalékot zuhant a listázása óta. Noha a BVB-n forgó 48 vállalat papírjaiból mindössze 15-nek sikerült az évet pozitív tartományban zárni, egy-két részvény látványos hozamot termelt tulajdonosainak.

Az év befektetésének Oltchim Ramnicu Valcea (OLT) vegyi kombinát bizonyult, miután kiderült, hogy a román állam újabb részvénycsomagot kíván piacra dobni 2012-ben, az árfolyam robbanásszerű növekedésbe kezdett és december végén 440 százalékos pluszt mutatott 2010 végéhez képeset. Több mint 180 százalékos hozamot értek el a szintén eladósorban lévő Azomures (AZO) papírjai, a Sinteza Oradea (STZ) részvényei 116, a kolozsvári Carbochim (CBC) 87, míg a Mefin Sinaia (MEF) több mint 53 százalékkal értékelődtek.

Több mint 91 százalékot bukott az, aki az év elején MJ Maillis Romania (MJM) papírt vásárolt, a Concefa Sibiu (COFI) és a Mechel Tírgoviste (COS) részvényekbe feketetők 82 illetve 71 százalékos veszteséget könyvelhettek el. Mindezek ellenére a befektetőknek érdemes a román piacot szem előtt tartani, Bukarest ambiciózus tervei között ugyanis több jelentős energetikai vállalat privatizálása is szerepel. Február végén dobják piacra a Transelectrica 15 százalékos részvénycsomagját, májusban érkezik a Transgaz egy újabb, 15 százalékos rábocsátása és eladnak egy szintén 15 százalékos Romgaz-csomagot is. Legkésőbb az év végéig tőzsdére kerül a Hidroelectrica és a Nuclearelectrica 10-10 százalékos részvénypakettje is - ígéri a román kormány.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet