Az ázsiai tőzsdék közül a Nikkei 2 százalékal, a Shanghai Composite Index 2,3 százalékal emelkedett, míg a hongkongi Hang Seng 5,4 százalékot erősödött. Legjobban a hongkongi tőzsdére bevezetett kínai vállalatok részvényei teljesítettek, ugyanis több, mint 8 százalékos növekedést könyvelhettek el.
A hatalmas emelkedés egyértelműen az összehangolt jegybanki lépés számlájára írható a világban, amelyen a jó amerikai makroadatok is lendítettek. A dolláralapú likviditási problémák enyhítése érdekében a Fed, az Európai Központi Bank, a kanadai, a svájci, az angol és a japán jegybank ismét közös lépésre szánta el magát. A bejelentést az indokolhatta, hogy az európai adósságválság miatt egyre nagyobb a feszültség a globális pénzügyi rendszerben.
Az ázsiai emelkedést segítette még, hogy a korábbi agresszív emelési sorozat után a kínai jegybank tegnap délben azt jelentette be, hogy 50 bázisponttal 20 százalékra csökkenti a legnagyobb kereskedelmi bankok számára előírt kötelező tartalékráta mértékét. Ez három év után az első ilyen irányú lépés a továbbra is magas, de várhatóan lassuló kínai infláció mellett. A döntés december 5-től lép hatályba.
A Nikkei komponensek közül legjobban a gépgyártásban tevékenykedő Komatsu teljesített, 7,2 százalékos növekedést ért el. A robotgépgyártó Fanuc is jól teljesített 6,4 százalékos erősödéssel.
Az autóipar is jól teljesített, a Mitsubishi 4,7 százalékos, a Honda 4 százalékos, a Toyota 2,3 százalékos növekedést ért el.
Az ázsiai nyersanyagszektorhoz tartozó részvények árfolyamai is feljebb kerültek, a Rio Tinto 4,7 százalékos, a Fortescue Metals Group Ltd. 5,7 százalékos emelkedést mutatott, a Jiangxi Copper Co. figyelemreméltó 11,8 százalékos, a Cnooc Ltd.. 9,7 százalékos emelkedést ért el.
Az acéliparban az Angang Steel Co. valósággal kilőtt, 13,7 százalékal került feljebb, a Tokyo JFE Holdings Inc. 8,9 százalékot emelkedett, a Nippon Steel Corp. 7,1 százalékot növekedett
