Az amerikai profi befektetők a hét közepére tovább csökkentették kitettségüket a részvénypiacon, s ezzel már-már szélsőségesen pesszimista hangulat alakult ki körükben. Az NAAIM, az amerikai aktív befektetési alapkezelők szövetségének felmérése szerint tagjai átlagos átlagos részvénypiaci kitettsége 25,95 százalékosra csökkent az egy héttel korábbi 42,79 százalékról. Ez jelentős csökkenés az egy héttel korábbi 42,79 százalékhoz képest, de még drasztikusabb zuhanást jelez az áprilisban és május elején mért szélsőségesen magas, 80 százalék feletti értékekhez képest.
Ilyen alacsony értéket utoljára tavaly júliusban, egy lokális piaci mélyponton vett fel a mutató, s ez azt jelzi, hogy az emelkedésre játszók többsége már az amerikai részvénypiacon zárta ilyen irányú pozícióit. A jelentősen lecsökkent long pozíciók ebben a körben kedvező jelnek tekinthetők a piac további teljesítménye szempontjából, hiszen azt mutatja, az aktív portfólió menedzsereknek elegendő pénz állhat immár rendelkezésükre a partvonalon ahhoz, hogy megvegyenek egy további áresést. Önmagában ennek a mutatónak az alacsony értéke persze nem garancia arra, hogy a pozitív fordulat bekövetkezik, hiszen az elmúlt években volt már arra példa, hogy erről a szintről tovább csökkent a mérőszám, a nettó short kitettséget jelentő 20 százalék alatti tartományba úgy, hogy közben a részvényindexek tovább estek.
