A Napi Gazdaság pénteki számának cikke
Magasabb profitot érhetnek el a második negyedévben a vezető magyar tőzsdei társaságok, ez azonban elsősorban a Mol teljesítményének lesz köszönhető - mondta a Napinak Miró József, az Erste elemzője. A számok azonban nem lesznek túl fényesek, annak ellenére, hogy Amerikában és Németországban is egyre jobb gyorsjelentések láttak napvilágot - véli az Erste elemzője.
Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline elemzője is egyetért kollégájával abban, hogy nem sok izgalmat hoznak majd a magyar társaságok mérlegei. Az elemzői várakozásoktól eltérő eredmény inkább csak egyedi tételek miatt lehetséges az elemzők szerint, Miró viszont úgy látja, hogy ezek nem okoznak majd jelentősebb befektetői reakciót.
A nagyok közül az OTP esetében már látható az előzetes számok alapján (az ukrán és a bolgár leány is közzétette számait), hogy jelentősebb fordulat volt a kritikus piacokon. Ugyanakkor fontos lesz az is, hogy miként alakult a nem teljesítő hitelek aránya, illetve a céltartalékolás mértéke. Miró szerint talán lesz utalás arra is, hogy a svájci frank június-júliusi erőteljes emelkedése milyen hatással lesz a bankra, ez ugyanis a több mint 90 napja nem törlesztett hiteleknél majd csak jóval később jelentkezik.
Sarkadi szerint azért is fontos lehet az OTP esetében a jövőkép, mert a jó hangulatban a befektetők hajlamosak ezekről a jövőbeli kockázatokról elfelejtkezni, ugyanakkor amikor fordul a hangulat, nagyon gyorsan előtérbe kerülhetnek ismét. A Cashline elemzője szerint nagyon fontos lesz a költséghatékonyság alakulása is, hiszen szerinte a következő években a bankok inkább behajtó cégként működnek majd, semmint hitelintézetként.
A Mol esetében számíthatunk a legjobb üzemi eredményre Miró szerint, amit viszont jelentősen leronthat a negyedév végi kedvezőtlen forintmozgás miatti átértékelés. Ugyanez viszont jócskán megnövelheti a két gyógyszergyártó profitját. Ezek azonban pont azok az egyedi tételek, amelyeket nem valószínű, hogy hosszabb távon érdemes figyelembe venni.
A Richter esetében inkább az amerikai bevételek alakulása vagy a közös Teva-ügylettel kapcsolatos információk lehetnek érdekesek - véli Sarkadi, aki szerint az éves terv módosítására is lehet számítani. Sarkadi szerint viszont a Richternél túl sokan spekulálnak a jó eredményre, így az is lehet, hogy a hír megjelenése automatikusan esést hoz a részvény piacára.
Miró szerint is inkább egyedi sztorik hozhatnak érdekesebb ármozgást a jövőben, amelyekre a nagyok közül még a Molnál lehet számítani, akár a tulajdonosi átrendeződés vagy a kedvezőbb működési környezet kapcsán. A kisebbek közül a Pannergy és az RFV lehet érdekes az Erste szakértője szerint.
A Magyar Telekomnál is viszonylag jól jelezhető előre a várható eredmény, e cégnél leginkább a készpénzállomány alakulása, a piaci részesedés és a költséghatékonyság tartogathat meglepetést - vélik az elemzők.
A konszenzusos számok elkészítésének - a Richter kivételével - egyelőre még nincs itt az ideje, a Bloomberg szerint azonban a Magyar Telekomra már négy elemző is adott becslést, ők a nettó profitra 18 milliárd forintot várnak a második negyedévre.
A Molra még csak egyetlen elemző tette közzé 40 milliárdos nettóeredmény-várakozását, míg az OTP esetében két szakértőnél 35,85 milliárd forintos második negyedévi nettó profit jön ki átlagban.
