BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A forintesés közepette tízmilliárd eurót vittek el

Tizenhétmilliárd forinttal nőtt a Bamosz adatbázisában szereplő befektetési alapok vagyona júniusban a Napi számításai szerint, ez jóval szerényebb összeg az utóbbi körülbelül háromnegyed évben megszokottnál. A tőkebeáramlás 18 milliárd forintot tett ki, ami jelentős lassulás, hiszen az utóbbi hónapokban általában az ötvenmilliárdot is meghaladta az új befektetések értéke. A már az alapokban lévő tőkén tulajdonosaik egymilliárd forintot buktak a turbulenciákkal terhelt hónapban.

2010. július 8. csütörtök, 10:44

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke

Tizenhétmilliárd forinttal nőtt a Bamosz adatbázisában szereplő befektetési alapok vagyona júniusban a Napi számításai szerint, ami jóval szerényebb annál, mint amennyi az utóbbi körülbelül háromnegyed évben megszokott volt.

A tőkebeáramlás 18 milliárd forintot tett ki, ami jelentős lassulás, hiszen az utóbbi hónapokban általában az ötvenmilliárdot is meghaladta az új befektetések értéke. A már az alapokban lévő tőkén tulajdonosaik egymilliárd forintot buktak - ennyi volt az alapok portfóliójának árfolyamvesztése a turbulenciákkal terhelt harmincnapos időszakban.

Alapok tőkekiáramlása

Ami az egyes alapfajtákat illeti, nagy mozgás kevés helyen volt, inkább mintha csak átrendezték volna kissé preferenciáikat a fektetők. Pénzpiaci alapok például a lista elején és végén, azaz a legnagyobb pozitív és negatív pénzmozgással jellemezhető alapok körében egyaránt találhatók, de a szaldójuk összességében pozitív, mintegy négymilliárddal.

Alapok tőkebeáramlása

A garantált alapok között sok lejáró sorozat volt, az újakba azonban szintén elég rendesen fektettek be pénzt, így végül itt is nőtt a nettó befektetések értéke. Hoztak pénzt a vegyes alapokba és egy keveset a részvényalapokba is, és elég dinamikusan fejlődik a legkockázatosabbnak tartott származékos alapok mezőnye.
A 4,3 milliárdnyi új befektetés értéke a hónap során magasabb volt, mint a pénzpiaci alapoké. A pozitív rekordot az ingatlanalapok állították fel tízmilliárd forint körüli összeggel, rövid kötvényalapokból viszont hasonló értékben vontak ki pénzt.

Érdekes, hogy miközben a forintgyengüléssel volt tele a sajtó, a befektetők 9,8 milliárd forintnyi eurót kértek vissza, főleg eurós pénzpiaci alapokból (valamint 700 millió forintnyi dollár is eltűnt a rendszerből). Mivel a forintos alapokba összesen majdnem 29 milliárdot fektettek, elképzelhető, hogy e deviza egy részét forintra váltották és más alapokba helyezték.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet