BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Óriásit lehetett bukni az OTP-n

Tíz százalékot vesztett értékéből májusban a BUX, ezzel majdnem teljesen sikerült eltüntetni az év eleji emelkedést. Az öt hónap mérlege ugyanis már csak 4 százalékos növekedés. A legjobb befektetés május végéig az AAA Auto volt a nagy cégek közül, le is szorította a második helyre a negyedév végén még aranyérmes Rábát.

2010. június 1. kedd, 07:40

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság keddi számának cikke

Idén egyelőre bejött a mondás, hogy adj el májusban a tőzsdén, aki gyors volt, jelentősebb áresést úszhatott meg. A BUX ugyanis 10 százalékkal esett vissza az ötödik hónapban.

A nagy vesztes az OTP részvénye volt, közel 19 százalékot veszített az értékéből. Ráadásul az 5780 forintos árnál jóval lejjebb is volt a bankpapír árfolyama, néhány nappal a hónap zárása előtt még 5300 forint környékén adták-vették a papírt.

Az A kategóriás cégek közül az átlagnál többet esett még a Synergon és az Orco is. A profitfigyelmeztetése után közel 15 százalékkal zuhant az Állami Nyomda jegyzése.

A vezető részvények közül a Mol - 9,5 százalékos esésével - gyakorlatilag az átlagot hozta, míg a Richter megmutatta válságálló képességét és csupán 3,8 százalékkal értékelődött le.

A Magyar Telekom a 74 forint bruttó osztalékot figyelembe véve a hónap legjobb befektetése volt: 8,2 százalékkal gyarapodhattak májusban a Telekomcég befektetői.

Az év első öt hónapját nézve viszont meglepő módon az AAA Auto volt a legjobb választás. A 39 százalékkal dráguló részvény ezzel a teljesítménnyel leszorította a Rábát a dobogó tetejéről, utóbbi társaság 29,5 százalékos emelkedést tudott felmutatni öt hónap alatt. A használt autók eladásával foglalkozó cég szárnyalása mögött az egyre jobb eladási statisztikák állhatnak, ugyanakkor az első negyedéves profit közzétételét követően tegnap már nem tudott érdemben tovább javulni a részvény kurzusa.

A májusi óriási zuhanás ellenére még mindig maradt egy kis plusz az OTP árfolyamában, év eleji értéknél ugyanis közel 6 százalékkal magasabban zárt a bankpapír.

A vezető részvények közül egyelőre a Mol volt a legjobb választás, jóllehet csupán 8 százalékos emelkedést produkált öt hónap alatt. Ezzel mindkét részvény túlszárnyalta a BUX 4 százalékos növekedését, erre a Magyar Telekom csak az osztalékkal együtt volt képes.

A Richter viszont öt hónapot figyelembe véve már a legrosszabbul teljesítő blue chip volt 3,6 százalékos visszaesésével. Az év eleje óta a Phylaxia, a Synergon és az Állami Nyomda részvényesei jártak a legrosszabbul, kitartó tulajdonosaik vagyonuk akár 35 százalékát is elveszíthették.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet