BUX 138459.44 -0,74 %
OTP 44620 -0,67 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Külföldön még csak most jön a feketeleves

Miközben Magyarországon az ingatlanalapok piaca többé-kevésbé stabilizálódni látszik, külföldön egyes helyeken mintha még csak most jönne a feketeleves. Amerikában milliárdos veszteségeket jelentettek be, Európában sok lezárt alapot újra megnyitottak, másokat felszámolnak.

2010. április 26. hétfő, 17:30

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság hétfői számának cikke

Bár a válság legsötétebb időszakaiban úgy tűnt, a hazai ingatlanalapoknak hosszú időre befellegzett, azóta mintha stabilizálódott volna a szektor, hónapok óta tőkebeáramlást mérnek és a hozamok többsége is pozitív vagy nulla körüli. De nincs ez mindenütt így, az USA-ban óriási veszteségekről érkeztek hírek. Először a Morgan Stanley jelentette be április közepén, hogy a MSREF VI International nevű ingatlanalapját 5,4 milliárd dolláros veszteség fenyegeti, ami az alap tőkéjének majdnem kétharmada, a Fonds Professionell Online szerint a legnagyobb veszteség, amit eddig ingatlanalap valaha elszenvedett. Nem sokkal később a Goldman Sachs Whitehall Street International nevű konstrukciójáról derült ki, hogy tavaly év végi mérlege már csak 30 millió dollárt mutat - a korábbi 1,8 milliárdból, vagyis csaknem egész vagyona elúszott.

A sornak nincs vége, a Deutsche Bank által kezelt, de Philadelphiában felhőkarcolót és a Szilicíum-völgyben irodákat vásároló "Rreef America Reit III" ingatlanalap is mintegy 65 százalékos veszteséget okozott ügyfelei vagyonában. A szaklap állítása szerint az ipari ingatlanok piaca lufihoz hasonlít és nagy összeomlás előtt áll, főként Amerikában, ez okozta az említett alapok végzetét is. Az ágazat két sebből is vérzik, a bérletidíj-bevételek drasztikus visszaesése mellett az ingatlanárak is mélyrepülésben vannak.

A német ingatlanalap-fronton egyébként amerikai kitettség nélkül is akadnak feszültségek. Februárban az Aberdeen a Degi Global Business Fonds nevű intézményi alapját 21,6 százalékkal (mintegy 68 millió euróval) "értékhelyesbítette", ami áttételesen mintegy tíz másik, ebbe fektető alapot is érintett. Fél évvel korábban egy másik alapot 14 százalékkal értékeltek le. Tavaly már több olyan német alapnál újrakezdték a visszaváltásokat, ahol 2008 végén, 2009 elején felfüggesztették a forgalmazást, köztük a magyar alapokon keresztül magyar vonatkozásokkal is rendelkező Aberdeen Euro Realnál (volt Credit Suisse Euro Real).

Februárban viszont ismét fel kellett függeszteni három hónapra az MW Immobilien Weltfonds nevű alap visszaváltását, amelyet korábban már egyszer egy évre lezártak - írja a foonds.com. De a legnagyobb baj, hogy az ingatlanok eladhatatlansága miatt sok alapban nincs pénz, és a befektetők nem tudják visszaváltani értékpapírjaikat. Ez a közelmúltban is még 300 ezer ügyfél mintegy hatmilliárd euróját érintette, és sokan attól félnek, hogy a bizalom megingása miatt megindul a dominóeffektus, a helyzet csak még rosszabb lesz.

Spanyolországban, ahol különsen nagyot szólt az ingatlanpiaci buborék kidurranása, jó hírnek látszó fejlemény, hogy a BBVA nevű bankcsoport több mint egy év után ismét megnyit ingatlanalapjára egy rendkívüli visszaváltási időszakot.

Mivel azonban korábban a csoport az ingatlanalap jegyeinek 97 százalékát visszavásárolta a kiszállni vágyó ügyfelektől - hasonlóan egyes hazai bankokhoz -, ez már csak pár tíz millió eurónyi tőkét érint. Viszont a legnagyobb spanyolországi ingatlanalap, a Banif Inmobiliario 43 ezer ügyfele, aki előtt szintén 2009 februárjában zárták be a kilépés lehetőségét, azóta sem nyílt meg újra, két spanyol ingatlanalap pedig felszámolási eljárás alatt áll - írja a CincoDías.com.

Az európai alapkezelő szervezet, az Efama statisztikája szerint egyébként az európai ingatlanalapokba januárban 1,2, februárban 2,3 milliárd euró friss tőke érkezett, a teljes alappiac ezalatt 19, illetve 52 milliárd euróval bővült.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet