Az előző napi záróértékhez képest a blue chipek indexe, a BET, valamint az öt befektetési alap (SIF) közös mutatója, a BET-FI egy százalékot esett; az energetikai szektorban érdekelt vállalatok mutatója, a BET-NG 1,33 százalékos mínuszt mutatatott.
Az elemzők szerint a közel nyolcmillió eurós keddi likviditás ellenére a héten marad a tanácstalanság a bukaresti parketten, meglepetést esetleg a bankpapírok vagy a SIF-ek okozhatnak.
A román tőzsde mutatója az év eleje óta 30 százalékot emelkedett, míg az öt befektetési alap papírjai (SIF) átlagosan 35 százalékot drágultak.
A külföldi befektetők az idei év első három hónapjában már közel 53 millió euró értékben vásároltak román részvényeket a bukaresti értéktőzsdén, miközben tavaly egész évben mindössze 45 millió eurót fektettek be.
Az eurómilliók jelentős része a KazMunaiGaztól érkezett a román részvénypiacra, az év elején ugyanis a kazahok 76 százalékról 98 százalékra növelték részesedésüket a Rompetrol Rafinare (RRC) és Rompetrol Well Services olajtársaságokban (PTR).
Az olajpapírok egy részét a tőzsdén, másik részét pedig nyilvános ajánlattétel útján szerezték meg, a 22 százaléknyi tulajdonrészért 93 millió eurót fizettek a korábbi a kisrészvényeseknek.
A romániai befektetők a jelek szerint kihasználták a külföldiek vásárlókedvét és a december óta tartó hosszt, márciusban ugyanis alig több mint 500 millió lej értékben vásároltak részvényeket, miközben több mint 544 millió lej értékben értékesítettek.
Ezzel együtt, továbbra is a helyi kisbefektetők tartják életben a bukaresti részvénypiacot, az általuk márciusban befektetett összeg közel háromszorosa a külföldi eredetű befektetések összegénél. A múlt hónapban ugyanis a külföldiek 185,2 millió lej értékben vásároltak és mindössze 131,2 millió lej értékben adtak el.
