A Balanta Sibiu (BALT) menedzsmentje a március 27-ére összehívott közgyűlésen kér részvényesi felhatalmazást arra, hogy a vállalat részvényeit átvezessék a bukaresti tőzsdéről (BVB) a nagyszebeni piacra (SIBEX) - derül ki a cég hétfőn kiadott közleményéből. Amennyiben a tulajdonosok jóvá hagyják a lépést, a cég a bukaresti tőzsdei intézményekkel felbontja a szerződéseket, hogy részvényei nyilvántartását nagyszebeni tőzsde vehesse át -nyilatkozta Viorel Grigore, a vállalat tanácsadója.
A Balanta részvényeinek 68 százaléka egy romániai üzletember, Eftimie Costeiu tulajdonában van, a BVB RASDAQ piacán forgó papírok kapitalizációja 3,2 millió euró. A vállalat tavaly 2,24 millió eurós forgalom mellett 0,4 millió eurós veszteséget könyvelt el, részvényeivel a névérték háromszorosán 0,3 lejes átlagáron kereskednek. A kis cég távozása nem túl nagy veszteség a BVB-nek, viszont annál nagyobb győzelem a Sibexnek.
A január végén elindított nagyszebeni azonnali piacon ugyanis mindeddig csak a tőzsde saját részvényei forogtak, a BALT átigazolása a Sibex-vezetés reményei szerint várhatóan precedenst teremt és más társaság is követi majd a példáját. A nagyszebeni tőzsde elsődleges célja, hogy olyan nagy tőkéjű vállalatokat csalogasson a Sibexre, melyek jelentős forgalmat generálnak majd - tájékoztatta a Napit Teodor Ancuta, a Sibex vezérigazgatója.
Jelen pillanatban folyamatban van a BALT átvilágítása, ahhoz ugyanis, hogy egy vállalat részvényeit a nagyszebeni parkettre vezessék át, bizonyos feltételeknek kell megfelelni. Követelmény például, hogy előző évben a cég részvényeivel legkevesebb 200 tranzakciót bonyolítsanak le, a kötések értéke elérje a napi 5000 lejes (valamivel több, mint 1200 euró) átlagot, illetve az, hogy a gazdát cserélt papírok a közkézen forgó részvények (Free Float) legalább 2 százalékát tegyék ki éves szinten.
A közel két százalékban tulajdonos elnök-vezérigazgató ugyanakkor kijelentette: a Balt mellett több nagyvállalat is jelezte, hogy papírjait Bukarestből a nagyszebeni parkettre vinné át, ám a részletekről egyelőre nem kívánt nyilatkozni.
A két tőzsde közötti rivalizálás már évek óta tart, míg Bukarestben elsősorban az azonnali piac generál likviditást, Nagyszebenben a határidős ügyletek folynak. A kemény tulajdonosi érdekkülönbségek miatt a két tőzsde ésszerűnek tűnő fúziója a többszöri próbálkozás ellenére dugába dőlt, ami végül ahhoz vezetett, hogy a nagyszebeni börze január végén elindította saját azonnali piacát.
Februárban azonban a bukaresti tőzsde részvényesei új vezetőséget választottak, akik ismét napirendre tűzték a tőzsdék egyesítését. A BVB-t tisztségviselőinek nagy része ugyanis nemcsak a bukaresti tőzsdében, hanem a nagyszebeniben is részvényesek, összesen 28 százalékban, így érthető érdekük lenne, ha a piacmegosztás helyett a két rivális piac összeolvadna.
A Sibex-vezetőség azonban már hallani sem akar a fúzióról. A konkurencia várhatóan jótékony hatással lesz a romániai tőkepiacra, ennek ellenére kétségtelen, hogy hosszútávon csak egyik maradhat talpon - véli Ancuta.
A Sibex három év alatt több, mint egymillió eurót fordított fejlesztésre és technikailag már a BVB felett áll, így egy esetleges tőzsdeegyesítésnek már nem lenne értelme. Célunk, hogy a következő egy-két évben a stratégiai partnerünkkel, a Varsói tőzsdével (WSE) szorosabbra fűzzük az együttműködést, idővel kiderül, hogy a két börze közül melyik nyeri a versenyt - tette hozzá Ancuta.
A WSE tulajdonhányada egyelőre mindössze 1,8 százalék, hosszú távon azonban növelni szeretnék részesedésüket. A nagyszebeni tőzsdeüzemeltetőnek 21,5 millió részvénye van, a kétlejes átlagárat figyelembe véve, a tőzsde értéke megközelítőleg 12,5 millió euró.
