BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Esés előtt a Mol? Gyenge lett a negyedév

A vártnál gyengébb, 25,8 milliárdos üzemi nyereségről és majd 5 milliárdos nettó veszteségről jelentett ma éjjel a Mol.

2010. február 15. hétfő, 08:45

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kutatás termelés divíziója a vártnak megfelelően jól, sőt jobban teljesített. Speciális tételek nélkül 47,6 milliárdos üzleti eredményt hozott a magasabb termelési volumen és a növekvő szénhidrogén árak következtében. A gáz és energia 17 milliárdos eredménye is a várakozásoknak megfelelő lett.

A veszteség a gyenge árrés környezetet tükröző feldolgozás és kereskedelem (-18,3 milliárd) és petrolkémia (-3,6 milliárd) eredményeknek köszönhető, illetve a nettó eredményre jelentős negatív hatással volt a 35,3 milliárd forintos utolsó negyedévi pénzügyi veszteség is.

A társaság a rendkívül gyenge 2008-as utolsó negyedévi 1,6 milliárdhoz képest sokkal jobb, de az előző negyedévi 41 milliárdot meghaladónál rosszabb 25,8 milliárdos üzleti eredményről és 91,7 milliárd forintos EBITDA-ról adott számot (utóbbi már egyáltalán nem tükröz elmaradást az elemzői várakozásoktól).

Pozitív változás következett be az eladósodás tekintetében, amely a 33,2 százalékra csökkent 2009. december végén a 2008. december végi 35,9 százalékról, ami ahogy a gyorsjelentés is kiemeli annak volt köszönhető, hogy a Mol fegyelmezetten tartotta a csökkentett beruházási programját.

A külső környezet a 2009-es évben az olajcég számára egyáltalán nem volt kedvező, ahogy a gyorsjelentés is megjegyzi a világgazdaság a negyedik negyedévre visszatért a növekedési pályára, de a növekedés üteme ugyanakkor továbbra is lassú,és a kilábalás gyorsaságát tekintve jelentős regionális különbségek figyelhetők me. A Mol számára mindez nehéz, kihívásokkal teli környezetet jelent, és ebben rövidtávon nem is várható érdemi változás.

Az INA 18,4 milliárd forintos hozzájárulása nélkül, az üzleti eredmény 29,2 milliárd forint volt a kutatás termelés divízióban. A feldolgozás kereskedelem különböző állapotát mutatja, hogy az INA nélkül itt az üzleti eredmény csupán 2,6 milliárd negatívumot hozott, szemben az egész csoportra számolt 18,3 milliárddal. Igaz újrabeszerzési árakon számolva már 6,6 milliárd lett volna ugyanez a mínusz. Így összességében elmondható, hogy amit a Mol az INA kitermelésének megszerzésével eddig nyert, azt a veszteséges finomításon el is vesztette.

Összességében a gyorsjelentés a vártnál valamivel gyengébb negyedévet mutat, ami akár az árfolyamra is negatívan hathat. Ugyanakkor az alapvető képet nem változtatja meg az olajtársaságról. A nehéz piaci környezet mindenki előtt ismert, változást a Mol teljesítményében elsősorban az INA csoportba illesztésétől, a veszteséges gázüzlet megszűnésétől, illetve az ott folyó beruházások beérésétől és hosszabb távon a kutatás termelésben várható felfutástól várhatnak a befektetők.

A szerző rendelkezik Mol részvényekkel

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet