A portfolio.hu szerint az utóbbi napokban már hosszú sorok álltak érte az egyetlen forgalmazó, az államkincstár fiókjaiban, részben a rendkívül kedvező idei várható kamat, részben az esedékes nagyösszegű állampapír-lejáratok miatt, és szerda dél körül el is fogyott a teljes csomag.
A májusban bevezetett, a befektetők által csak nehezen megismert és megkedvelt kötvény az inláció felett hat százalékpontos kamatot fizet, a 2009-es tört évre így - még a 2008-as pénzromlás alapján - 9,5 százalék jár most január végén. Miután a 2009-es infláció a prognózisok szerint 5,5 százalék körül lehet, a következő, 2011 januárjában esedékes kifizetéskor 11,5 százalék közelében lehet a kamat. A mostani banki kamatok és kincstárjegyhozamok mellett tehát nem csoda, hogy szétkapkodták a papírt, inkább az a meglepő, hogy ilyen későn.
A következő sorozatot a tervek szerint január 25-étől árulnák, az eddigi nyilatkozatok alapján kevésbé kedvező feltételekkel, ami valószínűleg alacsonyabb kamatprémiumot jelent. Ezt viszont már várhatóan kamatadó-mentessé lehet tenni, információink szerint ugyanis a Kincstár is gőzerővel dolgozik a tartós befektetési számlák bevezetésén.
Szerdán nem mutattak egységes irányt a hozamok a másodlagos állampapírpiacon, a referenciamutatók különböző irányba mozdultak el. Az állampapír-visszavásárlási aukciókon az augusztusban, illetve áprilisban lejáró sorozatokra 43, illetve 36,5 milliárd forintnyi ajánlat érkezett, ezekből azonban csak 3, illetve 14,5 milliárdnyit fogadtak el.
