Rég nem látott optimizmus jellemezte a hétfői kereskedést a bukaresti értéktőzsdén (BVB), ahol a vezető mutatók mindegyike határozott erősödéssel kezdte a hetet.A blue chipek mutatója a BET napközben 5.191 pont fölött is járt, amire a válság kirobbanása óta nem volt példa.
A keresletnövekedés húzta fel az öt befektetési alap (SIF) papírjainak értékét is, közös mutatójuk a BET-FI 2,65 százalékos pluszban zárt az előző naphoz képest. Jelentősen drágultak ugyanakkor az energetikai szektorban érdekelt vállalatok részvényei is, indexük a BET-NG záráskor közel három százalékos pluszt mutatott.
A nap nyertese az Electrocontact (ECT) melynek papírja 14,84 százalékot drágult. Jól teljesítettek ugyanakkor a bankpapírok is, a Banca Carpatica 5 százalékot a Banca Transilvania több mint 2 százalékot erősödött.
A BVB vezető indexe az év eleje óta több mint nyolc százalékot erősödött, ami az elemzők szerint elsősorban a politikai bizalom helyreállása és a jó gazdasági kilátások miatt visszatérő külföldi befektetőknek köszönhető. Tény, hogy a kormány bukása után a külföldi befektetők körében kitört pánik, októberben és novemberben 3,77 illetve 2,87 millió eurót menekítettek ki az országból.
A decemberi államfőválasztások és az új kormány felállása azonban hamar visszahozta a befektetői bizalmat: az év utolsó hónapjában több mint 19 millió euró érkezett a bukaresti parkettre, ami az éves külföldi tőke közel 50 százaléka.
Elemzők szerint a 2010-es költségvetésben javasolt adócsökkentések illetve az idénre prognosztizált 1,3 százalékos gazadási növekedés a tőkepiac további növekedését vetíti előre. Az Erste bank szakértői szerint idén a BET akár 75 százalékot is erősödhet. Tavaly a román blue chipek több mint 61 százalékot drágultak.
