BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Húsevők hajtják a tőzsdei rallyt

Közel 70 százalékot emelkedett az idén a BUX, azonban a vezető index jelentősebb drágulásával a kisebb papírok jelentős része nem tudott lépést tartani. Ez azonban normális a Napi által megkérdezett szakértő szerint, éppen ez mutatja ugyanis, hogy medvepiaci rally van.

2009. december 2. szerda, 17:06

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

Az év első tizenegy hónapjában 69,9 százalékot tudott emelkedni a BUX, aminél nagyobb növekedést csak néhány A kategóriában forgó részvény produkált. A nagy papírok többé-kevésbé lépést tartottak az index növekedésével, bár a Magyar Telekom és a Richter azért jóval elmaradt ennek mértékétől. Ennek ugyanakkor magyarázata lehet, hogy a visszaesésben is e két részvény vette ki legkevésbé a részét, mivel ezek tekinthetőek válságálló papírnak.

A kisebb forgalmú részvények közül azonban alig akadt olyan, amely ki tudta használni az elmúlt hónapokban zajló részvényárfolyam-emelkedést. Erre ugyanis az RFV, az FHB és a rádiófrekvencia-pályázat győzteseként az econet volt képes. Ugyanakkor a spekulánsok korábbi kedvencei közül a Rába, a Pannergy, a Fotex szinte egyáltalán nem tudott drágulni, míg a Humet és a Danubius értéke még csökkent is.

A kis papírok lemaradása azt mutatja, hogy még válság van, és a likviditásvezérelt emelkedés nem mindenevő, csak húsevő, vagyis csak a nagyokat szeretik - mondta Nyári Zsolt, a KBC üzletkötője.

A múltban is megfigyelhető volt, hogy egy-egy érdemi visszaesést követően a részvénypiacon a blue chipek heverik ki először a problémákat és a kisebb papírok fáziskéséssel követik őket. Van, amikor 3-5 év is eltelik, amíg a második-harmadik vonal részvényei emelkedni kezdenek. A mostani helyzet így normálisnak tekinthető az üzletkötő szerint.

Amikor a blue chipekben kifürdik magukat a nagy- és közepes befektetők, akkor elkezdenek kutakodni a közepes papírokban, ott kiválogatják a fundamentálisan vételre alkalmasakat, s ha ezek is elfogytak, akkor jön a harmadik vonal. Általában ekkor kezdik el a brókercégek elemezni a kis papírokat is, mert már erre is kezd mutatkozni igény. Mivel most a történelem legnagyobb bear market rallyja zajlik, ebben a kis papírok nem tudnak részt venni - vélekedett Nyári Zsolt.

Másrészt rengeteg pénz elégett az elmúlt egy év zuhanása miatt, így azok a spekulánsok, akik ezekben a papírokban mozogtak, jószerivel az összes pénzüket elvesztették, és nincs még olyan új réteg, amely ezt az űrt betöltené.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet