A Mol ma lényegesen több mint a magyar olajtársaság, régiós szinten elősorban versenyképesség szempontjából komoly szereplő – szögezte le Molnár József pénzügyi vezérigazgató-helyettes a portfolio.hu Tőzsdenapján.
A Mol jelenleg 734 milliárd hordós készletekkel rendelkezik, 145 millió hordós napi kitermeléssel - mondta. A versenyképesség terén Európában az egyik legolcsóbban kitermelő, illetve az öt finomító közül kettő, a százhalombattai és a pozsonyi Európa legjobb jövedeltermelő finomítói közé tartoznak.
A kitermelésben a következő években növekedés elsősorban Horvátországban és egyéb országokban kerülhet sor, elsősorban a gázfelhozatal terén - fogalmazott. A Mol az elkövetkező három év során az INA EBITDA-termelőképességének megháromszorozását tervezi, illetve növelnék a költséghatékonyságát is.
A pakisztáni Pearl akvizíció stratégiai jelentőségű lehet a gázellátás szempontjából Molnár szerint. A Mol-Cez együttműködése pedig lehetővé teszi a régiós szinten jelentkező áramellátási hiányokra való reagálást.
A finomítói marzsok szintjén kismértékű javulást várnak a dízel előállítás terén, a 2009 első kilenc hónapjában jelentkező 71,7-es átlagos marzshoz képest 95-ös különbözetre számítanak jövőre, míg a motorbenzin esetében szűkülhet a crack-spread.
A befektetések terén a szíriai Hayan blokk fejlesztését, illetve a magyar, kurd, kazah, pakisztáni és szíriai feltárásokat folytatnák.
A Mol jövőre 70, míg hosszabb távon 90 dolláros olajárra számít – szögezte le Molnár.
