Híresztelések már korábban is voltak arról, hogy a Szurgutnak elsősorban a Mol INA részesedésére fáj a foga, ezt azonban hivatalosan eddig nem jelentették be az oroszok. Ezt egyébként nem is lenne könnyű végigvinniük, hiszen a horvát kormánynak visszavásárlási joga is van egy esetleges ellenséges Mol-felvásárláskor.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója pedig most novemberben egy interjúban mondta el, hogy lapértesülésekkel ellentétben a Mol továbbra sem adja el a horvátországi érdekeltségét, az INA-t az orosz Szurgutnyeftegaznak.
A horvát lapok hírei ugyanakkor arról szólnak, hogy már is kezdődtek az egyeztetések a Szurgut és a horvát kormány között az INA-pakett átvételéről, amelynek mozgatórugója az INA gázüzletága lehet. A horvát kormány egyelőre nem siet átvenni az amúgy is veszteséges gázüzletágat, miközben a Mol-lal januárban arról írtak alá szerződést, hogy ez július elejéig megtörténik.
A legfrissebb hírek szerint most 1 éves moratóriumot akar kiharcolni a horvát kormány, hogy addig ne kelljen átvenni ezt a divíziót.
Bár a Szurgut mozgolódása nem túl kedvező momentum az INA kapcsán, könnyen lehet, hogy ezek a hírek mindössze a horvát kormány nyomásgyakorlásának eredményei - írja a Cashline. A gázüzletág átvétele mellett ugyanis a horvát kormány offenzívát indított a jórészt saját tulajdonában lévő INA ellen, annak állami tartózásainak a behajtásáért.
A Mol ennek kapcsán viszont azt közölte, akkor hajlandó ezt meghitelezni a horvát társaságnak, ha a gázüzletágat leválasztották.
