BUX 139170.85 -0,23 %
OTP 44950 0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hivatalosan is elvennék az oroszok a Moltól az INA-t?

Horvát lapértesülések szerint a Szurgutnyeftegaz bejelentkezett a horvát kormánynál, miután félhivatalosan elismerte, hogy meg akarja szerezni a Mol 47 százalékos INA-pakettjét a Mol-tól a nála lévő 21 százalékos Mol-pakettért cserébe - írja csütörtök reggeli hírlevelében a Cashline.

2009. november 19. csütörtök, 11:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Híresztelések már korábban is voltak arról, hogy a Szurgutnak elsősorban a Mol INA részesedésére fáj a foga, ezt azonban hivatalosan eddig nem jelentették be az oroszok. Ezt egyébként nem is lenne könnyű végigvinniük, hiszen a horvát kormánynak visszavásárlási joga is van egy esetleges ellenséges Mol-felvásárláskor.

Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója pedig most novemberben egy interjúban mondta el, hogy lapértesülésekkel ellentétben a Mol továbbra sem adja el a horvátországi érdekeltségét, az INA-t az orosz Szurgutnyeftegaznak.

A horvát lapok hírei ugyanakkor arról szólnak, hogy már is kezdődtek az egyeztetések a Szurgut és a horvát kormány között az INA-pakett átvételéről, amelynek mozgatórugója az INA gázüzletága lehet. A horvát kormány egyelőre nem siet átvenni az amúgy is veszteséges gázüzletágat, miközben a Mol-lal januárban arról írtak alá szerződést, hogy ez július elejéig megtörténik.

A legfrissebb hírek szerint most 1 éves moratóriumot akar kiharcolni a horvát kormány, hogy addig ne kelljen átvenni ezt a divíziót.

Bár a Szurgut mozgolódása nem túl kedvező momentum az INA kapcsán, könnyen lehet, hogy ezek a hírek mindössze a horvát kormány nyomásgyakorlásának eredményei - írja a Cashline. A gázüzletág átvétele mellett ugyanis a horvát kormány offenzívát indított a jórészt saját tulajdonában lévő INA ellen, annak állami tartózásainak a behajtásáért.

A Mol ennek kapcsán viszont azt közölte, akkor hajlandó ezt meghitelezni a horvát társaságnak, ha a gázüzletágat leválasztották.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet