BUX 139018.07 -0,34 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brutális számokat tett közzé az OTP

A várakozásoknál 35 százalékkal magasabb profitot hozott össze az OTP a harmadik negyedévben, ez azonban egy nagyobb egyszeri tételnek tudható be, amivel kérdéses, hogy számoltak e az elemzők. A hitelállomány romlása tovább folytatódott, és a céltartalékolás mértéke is igen magas lett.

2009. november 13. péntek, 06:45

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az OTP 45,9 milliárd forintos konszolidált adózás utáni eredményt ért el 2009 harmadik negyedévében, ami 35 százalékkal magasabb a Napi konszenzusa szerinti elemzői várakozásoknál.

A bankcsoport július-szeptemberi teljesítménye így 9 százalékkal magasabb volt az előző negyedévi nyereségnél . A tavalyi bázishoz képest viszont - leszámítva a Garancia biztosító értékesítéséből tavaly az eredményt javító összeget - 14 százalékkal maradt el. Így az első háromnegyed év nyeresége megközelíti a 130 milliárd forintot, az OTP 150 milliárd forintos éves eredménytervéhez tehát már elegendő egy 20 milliárd forint körüli utolsó negyedévet produkálniuk, ami biztosan meglesz.

A bank tőkemegfelelési mutatója is javult, a konszolidált IFRS mutató 1,6 százalékponttal 16,9 százalékra nőtt egy év alatt, a Tier1 ráta 1,7 százalékponttal 13,2 százalékra emelkedett, ami nagyon jónak számít.

A válság időszakában azonban nem elsősorban a profitsort kell figyelni az elemzők szerint. A rossz hitelek változása és a céltartalékképzés nagysága ugyanis kiemelten fontos jellemzők ebben az időszakban. A gyorsjelentés szerint a harmadik negyedévben jelentősen megemelkedett a hitelekre képzett céltartalék, különösen az ukrán leánybanknál.

Az idén a harmadik negyedévben 66,6 milliárd forint volt a korrigált értékvesztés képzés, negyedéves szinten ez 20 százalékos növekedés, az egy évvel korábbihoz mérten 286 százalékos bővülés, és több mint 10 milliárd forinttal meghaladja a Napi konszenzusos elemzői várakozását is.

A háromnegyedév alatt így összesen 167,5 milliárd forint lett a tartalékképzés összege, ami 269 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A 90 napon túl késedelmes hitelek aránya 7,4 százalékról 8,9 százalékra nőtt az elmúlt negyedévben. A fedezettségi mutató 68,5 százalék, 2,5 százalékponttal alacsonyabb az előző negyedévinél.

Az eredményt ugyanakkor egyszeri tételek is segítették. Az IFRS eredményt egyszeri tételként növelte, hogy egy magyar jogszabályváltozás miatt a Goodwill leírás adócsökkentő tétellé vált, ez 11,7 milliárd forinttal növelte az adózás utáni eredményt. Folytatódott a cég saját kötvényeinek a visszavásárlása is ami 2,6 milliárd forintadózás előtti plusz eredményt jelentett ebben a negyedévben, amivel biztosan számoltak az elemzők.

A jelentés szerint az ukrán leánybanknál keletkezett jelentős céltartalékképzés miatt a külföldi leánybankok hozzájárulása a nyereséghez az elmúlt negyedévben összességében negatív volt, 7,3 milliárd forinttal csökkentette azt. Az ukrán banknál a negyedéves veszteség 19,2 milliárd forint (aháromnegyedéves 29 milliárd forint) volt, annak ellenére, hogy az üzemi eredmény 86, a nettó kamatbevétel 39, a díj és jutalékbevétel 61 százalékkal javult, a költségek pedig 3 százalékkal csökkentek egy év alatt.

A harmadik negyedévben a csoport összes bevétele 191,943 milliárd forintot tett ki 10 százalékkal többet, mint egy évvel korábban, ugyanannyit mint az előző negyedévben, ezen belül a korrigált nettó kamatbevétel 137,8 milliárd forintot tett ki, 7 százalékkal többet az egy évvel korábbinál, de 2 százalékkal kevesebbet az előző negyedévnél. A háromnegyedéves bevétel 12 százalékkal, a korrigált kamatbevétel 18 százalékkal haladja meg a bázisidőszakét.

A csoport a működési kiadásokat a harmadik negyedévben 6 százalékkal szorította le az előző negyedévhez és 10 százalékkal 2008 harmadik negyedévéhez képest.

A hitelezési aktivitás mérsékelten csökkent - a hitelállomány 2 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál, így 6874 milliárd forintot tett ki, miközben a betétállomány negyedéves összehasonlításban 3 százalékkal, a háromnegyedéves adatok alapján 6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A hitelezés terén az aktivitás növekedéséről csak Oroszországból számolt be az OTP, hol az áruhitelek ugrottak meg.

Magyarországon egy év alatt 6 százalékkal bővült a hitelállomány, bár az új folyósításoknál a jelzáloghiteleknél 84, a fogyasztási hiteleknél 59 százalékos visszaesés volt.

Ugyanakkor csoportszinten továbbra is erőteljesen folytatódott a betétgyűjtés: a bázisidőszakhoz képest 3 százalékos, az elmúlt 3 hónapban viszont 4 százalékos volt az állománybővülés. A konszolidált hitel/betét mutató tovább javult, 125 százalékos szintje 8 százalékponttal volt alacsonyabb az előző negyedévnél, és gyakorlatilag az egy évvel korábbi szintnek felelt meg.

(A szerző rendelkezik OTP-részvényekkel.)

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet