"Nem marad és nem is maradhat" minden ugyanúgy a bankszektorban a gazdasági válság után, ahogy előtte volt - mondta Ewald Nowotny a gazdasági válság közép- és kelet-európai tanulságairól rendezett szimpóziumon. Az osztrák pénzintézeteknek "és sok másiknak is" változtatniuk kell üzleti modelljükön "külföldön és Ausztriában is", csökkenteniük kell a devizahitelek arányát - mondta az ÖNB-elnök. A devizahitelek közül is kiemelte a fogyasztási célú hiteleket, mert ezek - mondta - a folyó fizetési mérlegek romlását eredményezték - írta az MTI-eco.
"Az év elején valóban nehéz helyzet előtt álltunk" - vélekedett az osztrák bankoknak a kelet- és közép-európai térségben kihelyezett hiteleit illetően. Ugyanakkor Reinhold Mitterlehner osztrák gazdasági miniszterhez hasonlóan úgy vélekedett, hogy az Európai Unió, az európai központi bankok és a Nemzetközi Valutaalap gyorsan reagáltak és így sikerült mérsékelni a válság hatásait.
Az osztrák jegybankelnök szerint az euró jelentős segítség volt a gazdasági és pénzügyi válságban azoknak az országoknak, amelyek az euróövezet tagjai, a közös fizetőeszköz jelentős támaszt jelent. Azonban csak akkor működhet jól az euró - mondta - , ha az övezethez csatlakozó tagországokban "teljesülnek bizonyos minimum követelmények". A csatlakozni kívánóknak késznek kell lenniük "jelentős reálgazdasági áldozatokra" - vélekedett Nowotny.
A gazdasági miniszter a válság után várható gazdasági helyzettel kapcsolatban úgy vélekedett: erősen exportorientált országként Ausztria nem teheti meg, hogy a hazai piacra összpontosítson. A közép- és kelet-európai térségben lassabb mértékben ugyan, de növekedés várható, ezért az osztrák vállalkozásoknak ki kell tartaniuk az ottani piacok mellett.
