Jövőre már nőni fog a profit - jelentette ki Mosonyi György a Mol vezérigazgatója a Bloombergnek adott interjújában, aki szerint a régió kilábal majd a gazdasági visszaesésből. A Mol ebben az időben már segíteni fogja az INA növekvő profitja is. A horvát cég - amely jelentősen javíthatja teljesítményét jövőre - hozzájárulásával akkorra már közel megduplázódhat a Mol jelenleg 80 ezer hordó napi szénhidrogén kitermelése.
A növekedés az INA szíriai és horvát tengeri olajmezőiből fog származni, a hazai és az orosz kitermelésben rövid távon nem várható nagy változás - mondta el Mosonyi. Az INA-val kapcsolatos tervekről az idei év végén tervez részletes tájékoztatást a menedzsment. Az iraki Pearl beruházás 2013-2014-re fog csúcsra érni, amikor a Mol 10 százalékos részesedésével a teljes magyar kitermeléssel azonos nagyságrendú felhozatal várható belőle.
A Mol jelenleg is tárgyal bankokkal beruházásainak lehetséges finanszírozásáról, a társaság részvénykibocsátás lehetőségét sem veti el. Mosonyi szerint ez logikus megoldás lehet olyan időben, amikor a gazdasági környezet javul és a cégnek vannak olyan tervei amelyekkel a befektetők elé állhat. Mindazonáltal a Molnak erre jelenleg semmilyen konkrét terve nincsen.
Immár kevés lehetőséget látunk a közép- és kelet-európai terjeszkedésre és nem tervezünk további finomítói kapacitásbővítést sem Nyugat-Európában. A fókuszt a jövőben a meglévő portfolió készpénztermelő képességének mielőbbi javítására helyezzük - fejtette ki a vezérigazgató.
A Szurgutnyeft akvizícója lezárt történet a Mol szempontjából Mosonyi szerint. Minden információt megkapnak amit bármely pénzügyi befektető megkap, más kommunikáció nincs a két cég között - mondta, hozzátéve ha olcsó olajat akarnának eladni a Molnak, a Mol ilyenre mindig kapható.
(A cikk szerzője rendelkezik Mol részvényekkel)
