BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyszeri csoda volt a bankóriás eredménye

A kötvény-, deviza- és árupiaci ügyletein elért rekordnyereséggel alaposan rávert az elemzői várakozásokra a Goldman Sachs második negyedéves eredménye.

2009. július 14. kedd, 18:25

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A 2,17 milliárd dolláros elemzői várakozásokat jócskán meghaladó 3,44 milliárdos második negyedéves nyereségről számolt be a Goldman Sachs. Az egy részvényre jutó nyereség így 4,93 dollárt tesz ki, szemben az elemzők 3,65 dolláros prognózisával, egyúttal meghaladja a tavalyi év azonos időszakában regisztrált 2,09 milliárdos eredményt is - írja a Bloomberg.

A pénzintézet bevételei a negyedév során 13,8 milliárd dollárt tettek ki, szemben az egy évvel ezelőtti 9,42 milliárddal.

A Goldman közleménye szerint a kötvény-, deviza- és árupiaci üzletágban - amely egyébként a pénzintézet legnagyobb egysége -, rekordot döntve 6,8 milliárd dolláros bevételt realizáltak. Összehasonlításképpen, ez a tétel csaknem háromszorosa a tavaly ilyenkori értéknek. Az eredményt lebontva az árupiaci részleg az alacsonyabb forgalom folytán kisebb visszaesést mutatott az előző negyedévhez képest. Jól teljesített viszont a devizakereskedelmi egység.

A társaság egyébként 1,4 milliárd dolláros leírásra kényszerült, amelynek felét jelzáloghiteleken, harmadát pedig balul elsült értékpapírpiaci befektetéseken szenvedték el.

A gyorsjelentés kapcsán tartott sajtótájékoztatón David Viniar, a Goldman pénzügyi igazgatója elmondta, továbbra is konzervatív kockázatkezelés mellett folytatják tevékenységüket. Ezt indokolja az is, hogy a világgazdasági helyzet még mindig rejt buktatókat. Ennek ellenére a helyzet javulásával feléledhet a vállalati egyesülések és felvásárlások piaca is. Mindenesetre a bankokra vonatkozó új szabályozás megszületése nem fogja befolyásolni a Goldman üzletpolitikáját.

Hallatszódnak már a szkeptikus hangok is. Mike Mayo, a Calyon elemzője szerint a Goldman éves eredményében az első félév nyom majd sokat a latban - írja a Wall Street Journal. Felmerül ugyanis az eredménybővülési ütem fenntarthatóságának kérdése. A második negyedév egyik húzótételének számító értékpapír-kereskedésen, illetve -jegyzésen elért bevételek a gazdaság további gyengélkedése, valamint egy esetleges tőkepiaci korrekció esetén bekövetkező csökkenése komolyan éreztetheti majd hatását.

Az eszközértéke alapján ötödik legnagyobb amerikai pénzintézet részvényei egyébként az év eleje óta 77 százalékot emelkedtek. Hétfőn - többek közt a Meredith Whitney felminősítés hatására - 149,44 dolláron, a novemberi 52 dolláros mélypont csaknem tripláján zárt. A gyorsjelentés közzétételét követően viszont már csak oldalazásra futotta a bankrészvénytől.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet