A globális vállalati felvásárlások és egyesülések volumene 35 százalékkal 1140 milliárd dollárra apadt az idei első félévben, ez pedig az elmúlt öt év legalacsonyabb szintje - írja a Marketwatch.
Még súlyosabb a helyzet a private equity cégek részvételével zajló felvásárlások terén, ezek aránya ugyanis tizenkét év óta nem látott mértékben, a tavalyi azonos időszakhoz képest 82 százalékkal 24 milliárd dollárra esett vissza.
Az M&A piac látványos hattyúhalálának legfőbb oka a Lehman bedőlése, illetve az AIG kimentését követő hitelpiaci válság kiterebélyesedése. A felvásárlások zömét ugyanis rendszerint jelentős léptékű hitelekből finanszírozzák a vevők.
A visszaesés fő vesztesei a pénzügyi válság következményeit amúgy is nyögő nagybankok, mint a Goldman Sachs, vagy a Morgan Stanley. E bankházak mérlegeinek bevételi oldalán ugyanis a válság előtt előkelő helyet foglalt el a felvásárlásokhoz nyújtott tanácsadás és lebonyolítás után szedett jutalék.
A tavalyi 28 százalékos részvénypiaci zakó után az elmúlt hónapokban ugyan jelentős rally bontakozott ki, a potenciális eladók most a további árfelhajtó emelkedésre játszva kivárnak, míg a vevők a mélypontok nyomott kapitalizációs szintjein vásárolnának be inkább.
Ezt tetézi a bankközi hitelezésre még mindig jellemző jégkorszak. Mivel a bankok a recesszió, növekvő munknélküliség és további jelzálogleírások közepette elsősorban saját tőkehelyzetük stabilizálásával vannak elfoglalva, nem tűnik túl valószínűnek, hogy súlyos dollármilliárdokkal dobálózzanak a felvásárlások finanszírozásához. Főleg a nagyobb hozam reményében hagyományosan fokozottabb rizikóvállalásra hajlamos private equity csoportokkal szemben.
A felvásárlási tanácsadásra szakosodott szolgáltatócégek vezetői szerint ugyan jó pár tárgyalás van folyamatban, az ügyleteket mostanában nem zárják le egykönnyen. A legtöbb gond általában az ár körüli vitákkal van. Abban viszont egyöntetű a véleményük, hogy a fundamentumok javulásával 2010 elejétől az M&A piac is felívelhet.
Addig is a megszülető ügyletek zöme maradhat a csődeljárást kezdeményező, illetve kényszerértékesítő cégeké. Ezek aránya ugyanis az első félévben elérte az 167,4 milliárd dollárt. Ezt a szintet pedig csupán egyetlen félév, a válság teljes dühével tomboló 2008-as utolsó előzi meg.
