Az euró-forint kurzus mozgása kapcsán immár több mint másfél éve bevett közhely, hogy együtt adják-veszik a régiós devizákat, ráadásul mostanra nominálisan már a jegybanki alapkamatok között is van akkora különbség, hogy érdemes legyen fontolóra venni a kamatkülönbség bezsebelésére pozíciót nyitni, avagy "kicsiben" carry-trade-elni.
A carry-trade-hez olyan devizapárt kell választani, ahol egy magas és egy alacsony kamatozású deviza van összepárosítva. A megfelelő irányba nyitott tőkeáttételes határidőnél a nyereség a kamatkülönbözetből fakad. Igaz, a devizapiacon nemcsak a kamat határozza meg a profitot vagy a veszteséget, hanem az árfolyamváltozás is.
Az általunk megkérdezett elemzők és üzletkötők szerint technikailag ugyan lehetséges a kamatkülönbözetre játszani, de nem érdemes. A jelenlegi volatilitás mellett a régiós devizák korrelációja sem állandó, vannak napok-hetek, amikor ezek is különválnak - mondta a Napinak Taraczky Andrej, a BudaCash devizapiaci üzletágának vezetője.
Erre példaként a múlt pénteket hozta fel, amikor a cseh korona úgy tudott jelentősen erősödni az euróval szemben, hogy a forint vagy a zloty piacán nem volt nagy kilengés. Általánosságban mindenképpen elmondható, hogy a tavalyi stabil ármozgások mostanra sokkal izgágábbá váltak. Márpedig a devizapiacokra jellemző tőkeáttét miatt az árfolyamkilengések okozta elmozdulás mellett eltörpül a kamatkülönbözet várható haszna. Hasonlóan vélekedik Buró Szilárd, az Equilor devizaelemzője.
Mint mondta, a magasabb itthoni kamat folytán elvben lehetne forintot venni zloty vagy korona ellenében, az árfolyamkockázat miatt azonban a kamatot arbitrálni a régiós devizák között gyakorlatilag nem lehetséges, és akár egy hét árfolyammozgása is kiradírozhatja az éves kamatelőnyt.
Ráadásul a kamatswaphoz a régiós devizák közötti likviditás is túl kicsi. Igazából a kamatkülönbözetet nagy alapok tudják kihasználni, amelyek az így átváltott devizájukat utána be tudják fektetni az adott ország állampapírjaiba - mondta Karsai Péter, a Commerzbank elemzője, aki szerint a nagybefektetők esetében számítani is lehet rá, hogy ezt jobban ki fogják használni.
Ha valaki a kedvező magyar kamatokat kihasználandó carry-trade-be szeretne fogni, az inkább az euróval, dollárral vagy japán jennel számoljon, semmint a régiós devizákkal - javasolja Illés László, a Quaestor elemzője, de azt azért hozzáteszi, hogy itt is ügyelni kell az árfolyamkockázatra.
