Az FTSEurofirst 300 összesített kontinentális indexe 2,7 százalékkal 886 pontra emelkedett, ami január 6. óta a legmagasabb záróárnak számít.
Az emelkedésben a energia- és bánytársaságok jártak élen, miután az árupiacokon az olaj, a réz és az arany ára is több hónapos csúcsokat ért el. A bányacégek 5-10 százalék közötti masszív árfolyamemelkedést produkáltak, de az acéliparban érdekelt ArcelorMittal is 10 százalékkal tudott drágulni. Az energiacégek között a Total, a Shell, a BP és a Royal Dutch Shell részvénye is emelkedett, még ha a fentieknél kisebb mértékben is.
A bizakodást és a kockázatvállalási hajlandóságot erősen megtámogatta a Kínából érkező adat, hiszen a hivatalos beszerzési menedzser index májusban immár harmadik hónapja emelkedett, és ami a lényeg, 50 pont fölött - vagyis a mutató egyértelműen bővülést jelez. Ugyancsak felfelé hatott az árfolyamokra az Egyesült Államok feldolgozó- és építőipari adata, ahogyan a fogyasztói költéseket jelző index is kedvezőbb képet mutat az előzetesen vártnál.
Mindez bőségesen ellensúlyozta azt az egyébként is széles körben várt tényt, hogy a General Motors hétfőn csődöt jelentett.
A londoni Footsie 2, a frankfurti DAC 4,1, a párizsi CAC 40 index pedig 3,1 százalékkal zárt magasabban, mint pénteken.
