BUX 139018.07 -0,34 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kína és az USA bátorították Európát

Rég látott magasságokban zártak a mérvadó európai tőzsdeindexek hétfőn; elsősorban a kínai és amerikai makroadatok fokozták a vételi kedvet.

2009. június 1. hétfő, 18:58

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az FTSEurofirst 300 összesített kontinentális indexe 2,7 százalékkal 886 pontra emelkedett, ami január 6. óta a legmagasabb záróárnak számít.

Az emelkedésben a energia- és bánytársaságok jártak élen, miután az árupiacokon az olaj, a réz és az arany ára is több hónapos csúcsokat ért el. A bányacégek 5-10 százalék közötti masszív árfolyamemelkedést produkáltak, de az acéliparban érdekelt ArcelorMittal is 10 százalékkal tudott drágulni. Az energiacégek között a Total, a Shell, a BP és a Royal Dutch Shell részvénye is emelkedett, még ha a fentieknél kisebb mértékben is.

A bizakodást és a kockázatvállalási hajlandóságot erősen megtámogatta a Kínából érkező adat, hiszen a hivatalos beszerzési menedzser index májusban immár harmadik hónapja emelkedett, és ami a lényeg, 50 pont fölött - vagyis a mutató egyértelműen bővülést jelez. Ugyancsak felfelé hatott az árfolyamokra az Egyesült Államok feldolgozó- és építőipari adata, ahogyan a fogyasztói költéseket jelző index is kedvezőbb képet mutat az előzetesen vártnál.

Mindez bőségesen ellensúlyozta azt az egyébként is széles körben várt tényt, hogy a General Motors hétfőn csődöt jelentett.

A londoni Footsie 2, a frankfurti DAC 4,1, a párizsi CAC 40 index pedig 3,1 százalékkal zárt magasabban, mint pénteken.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet