Úgy tűnik, záróárbeállításnak estek áldozatul a régiós tőzsdék, s azon belül is a bankpapírok. A BUX index összesen közel ezer pontot esett a pénteki kereskedésben, ebből mintegy 200 pont a zárószakasz eredménye, amelyben több nagy papír árfolyama is csúnyuán zuhant az utolsó kötésekhez képest, de elsősorban az OTP-t "kötötték le". Az esési hullám fél négy körül kezdődött, de egészen 16:29-ig úgy nézett ki, hogy az OTP például 3600 forinton, emelkedéssel zárja a napot, csak a zárószakaszba bevitt nagy adag eladás nyomta le a részvény árfolyamát 3531 forintra.
A hirtelen jött eladói nyomás nem csak Budapesten éreztette hatását, de a Prágai Értéktőzsde vezető indexe a PX-50 és a varsói WIG indexek is hasonló pofont kaptak, mindkét piacon lekötöttek jópár vezető papírt a kereskedés utolsó pillanatában. Az első számú célpontok mindegyik piacon a bankrészvények voltak, Prágában a Komercni Bankát és az Erstét intézték el a varázskezű eladók, Varsóban a Pekao Bank esett áldozatul hasonló akciónak (de a PKO részvényeket például békén hagyták), és a Bre Bankot is elpáholták.
Bécsben viszont pont ellentétesen alakult tőzsde zárása, ott a Raiffeisen International Bank piacán lehetett hasonló jelenséget megfigyelni, csak éppen ellentétes irányban. A bécsi központú, egyik legnagyobb régiós bank részvényeit a kereskedés végén közel 10 százalékkal rántották feljebb, ennek megfelelően az ATX index kiemelkedő teljesítményt nyújtott az utolsó percekben. A velünk sokszor egy régióként említett török és orosz piacon ugyanakkor nem voltak hasonló jelenségre utaló jelek.
A napnak ebben a szakaszában eközben nem látott napvilágot olyan hír, ami indokolta volna a jelentős elmozdulást a piacokon (az amerikai, összességében inkább semleges makroadatok egyik irányba sem nyomták el nagyon a világ nagyobb tőzsdéit). A régiós devizák ugyan gyengültek a délután folyamán, de nem ugrásszerűen. Más szektorokat is érintett enyhén a hirtelen jött eladói nyomás, de ez inkább annak köszönhető, hogy az indikatív árak mindenhol alacsony zárást mutattak a bankrészvények miatt.
Az akcióra több lehetséges magyarázatot is adtak szakértők, van aki szerint záróárbeállítás történt, ami egy adott portfolió havi hozamát felfelé nyomhatja a hó utolsó kereskedési napja révén (egy nagobb nyitott shortállomány talán megérné a fáradtságot), de lehet a háttérben valamilyen típusú komplexebb ügylet is, amelyben fontosak a hó végi záróárfolyamok.
Egy biztos, a magyar piac ebben a néhány percben nem szakadt el régiós társaitól.
