BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Év végére 75-80 dollárra drágulhat az olaj

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) illetékes miniszterei csütörtöki bécsi tanácskozásukon úgy döntöttek: nem csökkentik tovább az olajtermelésüket, bízva abban, hogy a világgazdaság erősödése feljebb fogja hajtani a nyersolaj árát.

2009. május 29. péntek, 10:33

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A világ olajtermelésének mintegy harmadát adó szervezet legbefolyásosabb országa, Szaúd-Arábia olajminisztere, Ali al-Naimi úgy nyilatkozott, hogy a világgazdaság már most is elég erős ahhoz, hogy elviseljen egy 75-80 dolláros hordónkénti olajárat - különösen az ázsiai keresletnek köszönhetően -, és ez már hosszú távon biztosíthatja az energiaipari beruházások finanszírozásához szükséges bevételeket. Kijelentette, hogy ezt az árszintet akár ez év vége előtt elérheti a kőolaj - bár más miniszterek szerint ez csak később várható. Az, hogy az OPEC a jelenlegi, napi 24,84 millió hordós szinten tartja a termelését, amit tavaly szeptember óta napi 4,2 millió hordóval csökkentett, elméletileg lejjebb kellett volna vigye a kőolaj árát, azonban olyan erősen ez ellen hatott a szaúdi miniszter áremelkedési optimizmusa, hogy ehelyett hathavi csúcsra, hordónként 63,45 dollárra ment fel az amerikai könnyűolaj ára, a Brent 62,50-re emelkedett.
Az OPEC tanácskozása előtt az USA óvta a szervezetet az olajár túlzott felnyomásától, ami sokat ártana az egész világgazdaság talpra állásának, s így hosszabb távon a kitermelő országoknak is. Barack Obama amerikai elnök jövő heti rijádi látogatása során tárgyalni fog Abdullah szaúdi uralkodóval az olajárak kérdéséről is.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet