A legrosszabb hír a devizahiteleken elszenvedett 140 milliárdos veszteség, aminek kétharmadát azonban - legalábbis a mostani forintárfolyamok mellett - el is lehet felejteni. Az erős forint dollár, alacsonyabb bányajáradék és magas gázárak miatt 46 milliárdos rekorderedményt hozó kitermelés mellett azonban a Mol igazi erősségének számító finomítás most 6 milliárdos mínuszt hozott össze, amit csak a készlethatás tudott kis pozitívba fordítani.
A két másik divízió - a petrolkémia 3,7 vesztesége és a gázszállítás 12,9 milliárdos eredménye - érdemben ezeket a számokat nem tudta változtatni, noha a gázüzletnél ez a szám közel 40 százalékos javulást jelent.
Közel a konszenzushoz, az alapok rendben
Az olajcégről így elmondható, hogy hozta a NAPI által megkérdezett elemzők piaci várakozásait, így lehetséges, hogy a most megjelentett gyorsjelentésnek az óriási veszteség ellenére semmilyen hatása nem lesz az árfolyamra. A mostani gyorsjelentés ugyanúgy ahogy az előző kettő egyértelműen extrém körülmények közötti működésről ad számot, amelyek inkább eltakarják, mint valósan tükrözik, a hogy a cég hogyan is tud gazdálkodni stabil körülmények között. Amit azért a változatlan 67 milliárdos üzemi és a 6 százalékkal növekvő 107 milliárdos EBITDA megmutat valamelyest (ezek a számok romlás helyett inkább javulást mutatnak, igaz csak a speciális tételekkel együtt, speciális tételek nélkül az 53,4 milliárdos üzemi eredmény szintén nagyon közel van a NAPI elemzői várakozásaihoz).
Ugyanakkor a finomítás eredménye már sokkal elszomorítóbb. A készlettartás majd 11 milliárdos pozitív hatását nem számolva - ennek figyelmen kívül hagyását éppen az előző negyedévekben kellett megszokni a befektetőknek ha az akkori óriási mínuszoktól nem akartak rögtön a szakadékba ugrani - elért 6 milliárdos veszteség Európa, de talán a világ legjobb finomítóival rendelkező olajcégétől azért kevés örömre ad okot. Igaz ez a versenytársakat valószínűleg még jobban sújtja.
Rossz volt a környezet
Ráadásul lehet, hogy a Molt sújtó rendkívül rossz finomítói környezet - nagymértékű margin szűkülés és a Brent-Ural árak különbözetének erodálódása - tartósabban megmaradhat mint a devizaárfolyamok extrém szintjei. A finomítói kapacitásoknak most ugyanis bővében van a piac és a Brent-Ural spread növekedéséhez is legalább az OPEC-nek kellene az elmúlt időszak csökkentései után kitermelési kvótáit inkább növelni. Gyors és biztos javulás itt csupán a gázáraktól várható, azok ugyanis most voltak a csúcson 10 milliárdos pluszköltséget okozva ezzel.
A mostani gyorsjelentés árfolyamra gyakorolt hatását talán minden eddiginél nehezebb megbecsülni, hiszen az csupán azt mutatja, hogy a cég milyen nehéz időszakon van túl. Ennek nagy részét pedig már a korábbi esésekkel be is építette az árfolyam. Az uralkodó piaci hangulat a pozitív várakozásokat erősítheti fel amihez akár elég lehet csak arra gondolni, hogy ha nem számolunk újabb jelentős forintgyengüléssel a negyedév végéig, a pénzügyi soron tetemes javulásnak kell következnie a következő negyedévben.
(A szerző rendelkezik Mol részvényekkel)
