BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ingatlanadó: jelképes összeg az olcsóbb lakások után

Új alapokra kell helyezni az érdekegyeztetést Bajnai Gordon miniszterelnök szerint. Az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén ismét leszögezte: mindenkinek áldozatokat kell hozni a jövőbeni növekedés érdekében.

2009. április 24. péntek, 10:47

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Új érdekegyeztetési folyamatot kell kezdeni – kezdte Bajnai Gordon miniszterelnök az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki ülésén felszólalását. Az egyeztetés célja kettős: egyrészt védekezés, másrészt építkezés. Világosan látni kell, mi fenyegeti az országot, ha nem cselekszünk gyorsan – tette hozzá. A program azonban nemcsak a védekezést szolgálja, mert ha most jól csináljuk, akkor Magyarország ismét elindulhat fölfelé, és olyan növekedést tudunk elindítani, amiben mindenki növekedni tud. Mindenkinek lemondással kell számolnia rövid távon – hangsúlyozta Bajnai, utalva az OÉT korábbi üléseire jellemző hadakozásokra.

Ezt mondja a kormány

Be kell bizonyítani a nemzetközi piacoknak és magunknak is, hogy szembe tudunk nézni a helyzettel - fogalmazott. A miniszterelnök ismét felvázolta a kormány programjának alapvető céljait, vagyis a rövid távú célok között a munkahelyek megőrzését, a devizahitelesek védelmét, és a hosszabb távú célok között az egyensúly megőrzését, megteremtését – ide tartoznak a fájdalmas lépések – és a növekedés újraindítását.

A pénzügyminiszter az adórendszer átalakításával kapcsolatban megjegyezte: gazdaságot úgy nem lehet élénkíteni, hogy nincs miből azt finanszírozni. Ennek érdekében jelentős átalakítást tervez a kormány. Oszkó Péter ismét hangsúlyozta: a legfontosabb, hogy emelkedjen a foglalkoztatás, ám a világon az egyik legmagasabb a munka terhelése Magyarországon. A könnyítésnek mindig a munka iránti aktivitás növekedését kell céloznia. A munkaadói terhelés nagyjából kiegyenlített minden jövedelemsávban, így mérsékelni ott kell, ahol alacsonyabbak a jövedelmek - ennek megfelelően az idén csak a minimálbér duplájáig csökkennek a munkáltatás járulékai. A munkavállalói oldalon olyan koncepciót szeretne a kormány, hogy jobban megérje dolgozni minden jövedelemsávban, s azoknak, akik már dolgoznak, jobban megérje még inkább hozzájárulni a termeléshez. Ennek érdekében úgy alakulna át a rendszer, hogy az honorálja a többletmunkát - mondta Oszkó.

A közterheket egyenlő arányban kell elosztani, olyan technikával, hogy az adófizetés alól ne lehessen kibújni. A munkát és a vagyont terhelő adók közi egyensúlytalanságot helyre kell állítani, vagyis növelni kell a vagyoni típusú adókat. Ezt úgy kívánja megoldani a kormány, hogy az értékesebb ingatlanok után nagyobb, az alacsonyabb értékűek után viszont csak jelképes adót kelljen fizetni - fogalmazott a pénzügyminiszter.

Ezt mondják a munkavállalók

Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke nem mondott sok újdonságot a korábbi üléseken elhangzottakhoz képest. Szerinte nem az átlagkeresetet, nem az adóéket kell nézni, mert a munkavállalók többségét ez nem érinti. A járulékcsökkentéssel a vállalkozásokat támogatja a kormány, ez azonban nem szolgálja önmagában sem a munkahelyek megtartását, sem a vállalkozások talpon maradását, csak az országból kivitt pénzeket szaporítja. Arról nem is beszélve, hogy a járulékcsökkentés következtében az egészségbiztosítási kasszában keletkező hiány munkahelyek elveszítésével jár. Pataky emellett leszögezte: a fogyasztási adók növelése kényszerű lépés, de ahhoz, hogy ez elviselhető legyen, módosítani kellene a középső kulcsba tartozó termékek körét bővíteni kellene, pontosabban a szolgáltatások és tevékenységek áfáját kellene csökkenteni.

Üdvözlendő, hogy a kormány növelni kívánja a foglalkoztatás bővülését célozza a kormány, de a járulékcsökkentéssel ez nem fog bekövetkezni - mondta Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségnek elnöke. Szerinte elsősorban a magyar tulajdonban lévő kkv-at kellene támogatni, ám ezt nemcsak a járulékok mérséklésével lehet elérni.

A szakszervezetek általában arra hivatkoztak, hogy elképesztő toleranciával viszonyultak a kormányhoz az elmúlt időszakokban, de a megállapodásokat rendre a kormány rúgta fel, vagyis a bizalom helyreállítsa legalábbis komoly feladat lesz a felek között. Arról nem is szólva, hogy úgy kér lemondást a kormány, hogy tagjai adózatlanul halmozták fel a vagyonukat és így lettek milliárdosok.

Ezt mondják a munkaadók

Ez egy nagyon nehéz helyzetben született program - kezdte Rolek Ferenc, a Munkáltatók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke. A munkaadói oldal szerint az egyensúly megtartását célzó azonnali intézkedésekkel egyetért, azok jelentős része egyezik az oldal elképzeléseivel. Persze a részletekről lehet még vitatkozni. Az egyetlen, ami hiányzik a programból, az a rendvédelmi és fegyveres szervek korkedvezményes nyugdíjazásának kérdése, amit nem lehet változatlanul hagyni - hangsúlyozta Rolek.

A versenyképesség javítását célzó javaslatok között azért talált némi hiányosságot a munkaadói oldal. Az adómérsékléseket illetően szeretnék, ha a kormány megfontolná a járulékcsökkentés végrehajtását egy lépésben, ez ugyanis akkora pluszterhet nem jelentene. Az adószabályok átalakításával kapcsolatban azért visszafogja a járulékcsökkentés hatását a rehabilitációs járulék háromszorosára emelése, és még inkább az, hogy a társasági adóba lényegében be lesz építve a különadó.

Jóllehet a 25 százalékos áfa nagyon magas, hosszabb távon pedig erősítheti a feketegazdaságot, rövid távon viszont elfogadható. Ugyanakkor a kedvezményes kulcsot a jövőben ki kellene terjeszteni a munkaigényes szolgáltatásokra - erre évek óta lehetősége van egyébként a kormánynak, mégsem lépte meg eddig - és a turisztikai szolgáltatásokra is.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet