Tájékoztatást adott ma délelőtt az Országgyűlés külügyi bizottsága előtt Hernádi Zsolt a Mol elnök-vezérigazgatója, amelyben megerősítette, hogy nem tudtak az oroszok vásárlási szándékáról, és kénytelenek pénzügyi befektetőként tekinteni a Szurgutnyeftegaz-ra. Hernádi szerint ez a befektetés baráti már nem lesz, legfeljebb nem egyeztetett. Azt, hogy az orosz befektető tovább lép vagy sem nem tudja, ugyanakkor Hernádi idézte a Financial Timest arról, hogy ez a lépés azonnali válaszlépésre kell, hogy kényszerítse Brüsszelt.
A kormány képviseletében Keller László államtitkár pedig elmondta, hogy a kormány eddig is, és ezután is meg kíván tenni mindent a Mol függetlenségének megvédésére.
A bizottság Fideszes elnöke Németh Zsolt szerint össze kellene hívni a Nemzetbiztonsági Kabinetet és beszámoltatni arról, hogy mennyire veszélyezteti ez a lépés Magyarország energiabiztonságát, különös tekintettel arra, hogy az orosz állam nyílt stratégiája az energiafegyver használata. Ráadásul az orosz cégek az orosz külpolitika közvetlen eszközei. Emlékeztetett a Máv Cargó és a Malév privatizációra, illetve a várható MVM és Mavír magánosításra. A Fidesz szerint az ilyen lépések az ország szuverenitását veszélyeztethetik.
