A közlemény szerint a 2008 augusztusában az Európai Unió által szabott feltételek és a Mol igazgatóságának visszautasítása miatt az OMV felhagyott egyesülési törekvéseivel. Ezért a JP Morgan közreműködésével létrehozott üzletet az OMV a részvényesi érték maximalizálása érdekében tett lépésnek minősíti és jó árnak tartja, különös tekintettel arra, hogy az értékesítés jóval a 9940 forintos pénteki tőzsdei záróár felett született.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a korábban feltételezett hatalmas potenciális veszteséghez képest az OMV-nak úgy tűnik sikerült igazán nagy veszteség nélkül kilépnie a Mol sikertelen felvásárlásából (pontos számokat nem ismerünk, de a piaci szereplők az OMV Mol-részvényeinek bekerülési árát átlagosan 17 és 19 ezer forint közé teszik).
Az OMV ezzel úgy tűnik végleg kilépett a Mol potenciális felvásárlóinak köréből, megjelent azonban egy új orosz társaság, melyet az orosz olajpiac legnagyobbjai egyikeként jegyeznek. A korábbi helyzet azonban olyan szempontból nem változott, hogy a Mol alapszabályi korlátozásai az új tulajdonosra is vonatkoznak így 10 százaléknál nagyobb befolyással ez a cég sem szavazhat a április 23-i közgyűlésen. A piac várhatóan pozitívan értékeli majd a tranzakció magas árfolyamát, ami több közel duplája a pénteki árfolyamnak. Kérdés azonban, hogy hogyan reagálnak majd a befektetők a keletről jövő befektetőre, akinek további szándékairól egyelőre csak találgatások lehetnek.
A Szurgutnyeftegaz a negyedik legnagyobb orosz integrált olajtársaság, az orosz olajkitermelés 13 százalékát ellenőrzi. A kitermelésen finomítóval is rendelkezik Szentpétervár közelében, jelentős exportőr is. Mezői elsősorban Nyugat-Szibériában találhatók, de újabban Kelet-Szibériában is terjeszkedik. Kitermelést folytat a Hanti-Mansi régióban ahol a Mol is aktív. Nyilvános részvénytársaság, részvényeit jegyzik a moszkvai mellett a londoni értéktőzsdén is, de ott vannak a frankfurti és a berlini börzén is, illetve az amerikai OTC piacon. A társaság elnöke Vlagyimir Leonyidovics Bogdanov, immár több mint 17 éve. A Szurgutnyeftegazt az egyik legjobban menedzselt orosz olajtársaságként tartják számon. Alaptőkéje 43,4 milliárd rubel, aminek 17,7 százaléka osztalékelsőbbségi részvény. Tavaly részvényenként 0,6 rubel osztalékot fizetett (az elsőbbségi részvényekre 0,82 rubelt). Olajkitermelése 2007-ben megközelítette a 64,5 millió tonnát, gázból pedig mintegy 14 millió köbmétert hozott a felszínre.
